İddia: Trump'ın ekibi ABD Merkez Bankası'nı başkana 'bağlamak' istiyor

İddia: Trump'ın ekibi ABD Merkez Bankası'nı başkana 'bağlamak' istiyor
ABD'nin eski başkanı ve Cumhuriyetçilerin kasımdaki seçimlerde adayı olan Donald Trump'ın ekibinde bir grubun, Merkez Bankası'na müdahale öngören taslak bir belge hazırladığı ileri sürüldü.

Artı Gerçek - ABD'de Cumhuriyetçilerin başkan adayı olan Donald Trump'a yakın isimlerin, kasımdaki seçimlerde yeniden seçilmesi halinde Merkez Bankası'nın (Fed) bağımsızlığının altını oyacak bazı öneriler kaleme aldığı iddia edildi. Wall Street Journal gazetesi, Trump'a faiz oranları konusunda da söz hakkı tanıyan 10 sayfalık bir taslak belge hazırlandığını yazdı.

'FAİZ KARARINDA SÖZ HAKKI OLMALI'

Gazetenin konu hakkında bilgi sahibi olan kaynaklara dayandırdığı haberde, Trump'ın müttefikleri arasından küçük bir ekibin, Fed için yeni bir politika vizyonu içeren taslak hazırladığını ileri sürdü. Habere göre bu grup, faiz kararlarında Trump'a danışılması gerektiğini ve başkanın, Fed Başkanı Jerome Powell'ı görev süresi 2026'da dolmadan önce görevden alma yetkisine sahip olması gerektiğini savunuyor.

POWELL'I TRUMP'IN KENDİSİ ATAMIŞTI

Powell, 2017 yılında Trump tarafından ABD Merkez Bankası başkanlığına getirilmişti. Ancak Trump kısa süre içinde Powell'la ters düşmüş, şubat ayındaki bir konuşmasında ise Powell'ı yeniden atamayacağını söylemişti. Trump, Powell'ın, Demokrat Başkan Joe Biden'ın kasımda yeniden seçilmesine yardım etmek için faiz oranlarını düşüreceğine inandığını da söylemişti.

ESKİ BAŞKANIN HABERİ VAR MI?

Wall Street Journal'ın haberinde, Trump'ın 10 sayfalık taslak çalışmadan haberdar olup olmadığının teyit edilemediği belirtildi. Gazeteye konuşan bazı kaynaklar ise söz konusu çalışmanın, eski başkanın onayını aldığını ileri sürdü.

'MERKEZ BANKASI BAŞKANI OLMAK İSTER MİSİNİZ?'

Haberde, Trump'ın yeniden seçilmesi halinde Fed başkanlığına atanabilecek olası isimler konusunda danışmanlarıyla gayrıresmi görüşmeler yaptığı, bazı yardımcılarına bu göreve gelmeyi isteyip istemeyeceklerini sorduğu da ileri sürüldü.

Trump'ın kampanya ekibi ise Reuters'a yapılan açıklamada doğrudan bir yalanlamada bulunmadı. Açıklamada, "Burada net olalım: Eğer bir mesaj doğrudan Başkan Trump'tan veya kampanya ekibinden konuşma izni olan bir kişiden gelmiyorsa, gelecekteki başkanlık personeline veya politikalara dair hiçbir açıklama resmi sayılmamalı" denildi. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar