'IKBY bayrağını yadırgıyoruz'

'IKBY bayrağını yadırgıyoruz'
Dışişleri Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, Kerkük Valiliği'nin Irak ve IKBY bayrağının resmi günlerde birlikte asılması kararına ilişkin...

Dışişleri Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, Kerkük Valiliği'nin Irak ve IKBY bayrağının resmi günlerde birlikte asılması kararına ilişkin konuştu

POLİTİKA – Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, Kerkük Valiliği'nin, resmi günlerde vilayetin tüm resmi dairelerinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağının Irak bayrağıyla birlikte göndere çekilmesi için Kerkük Vilayet Meclisi nezdinde yaptığı başvuruyu ‘yadırgıyoruz’ dedi.

Müftüoğlu konuyla ilgili kendisine yöneltilen soruya şu yanıtı verdi:

"Kerkük Valiliğinin, resmi günlerde vilayetin tüm resmi dairelerinde IKBY bayrağının Irak bayrağıyla birlikte göndere çekilmesi yönünde bir karar alınması için Kerkük Vilayet Meclisi nezdinde yaptığı başvuruyu yadırgıyoruz.

Irak anayasası Irak’taki tartışmalı iç idari sınırlarla ilgili olarak izlenmesi gereken süreci tespit etmiştir. Bu süreç işletilmeden Kerkük’ün statüsüyle ilgili olarak yapılacak tek taraflı tasarrufların Irak’taki uzlaşı ve istikrar çabalarına zarar vermesi tehlikesi bulunmaktadır. Bu tür girişimlerin Irak’ın sosyal, kültürel ve ekonomik zenginliğinin vücut bulduğu Kerkük’ün çok kültürlü kimliğini de aşındırma riski bulunmaktadır."

Öne Çıkanlar