'İki Brezilya'nın çatışması': Seçimler gangsterleri bile böldü

'İki Brezilya'nın çatışması': Seçimler gangsterleri bile böldü
Brezilya'da siyasi yelpazenin zıt uçlarındaki Lula da Silva ile Jair Bolsonaro'nun yarışacağı başkanlık seçimleri görülmemiş bir toplumsal bölünme yarattı. The Guardian, suç dünyasında bile siyasi bölünmelerin yaşandığını yazdı.

Artı Gerçek - Latin Amerika'nın en büyük ülkesi Brezilya'da aşırı sağcı devlet başkanı Jair Bolsonaro ile solun adayı olan eski devlet başkanı Luiz Inácio Lula da Silva'nın ikinci tura kaldığı başkanlık seçimleri, daha önceden görülmemiş bir toplumsal bölünme yarattı. Siyasi yelpazenin zıt uçlarındaki iki adayın yarışacağı seçimlerin aileler, arkadaş grupları, iş yerleri ve kiliselerde de tartışmalara yol açtığı belirtilirken, The Guardian gazetesi suç dünyasında bile siyasi bölünmelerin yaşandığını yazdı.

The Guardian gazetesi, Rio da Janeiro kentindeki bir favelada, banka soyguncusu, silah ve uyuşturucu kaçakçısı gibi suçlularla seçimleri konuştu. Gerçek isimleri verilmeyen bu kişilerin de Bolsonaro ile Lula arasındaki kamplaşmaya dahil olduğu görüldü.

Bir silah kaçakçısı, "Bolsonaro yönetiminde hayat daha kolay oldu. Silah almak daha kolay, mühimmat almak daha kolay" itirafında bulunsa da, sosyal programlarıyla milyonlarca kişinin yoksulluktan kurtulmasına yardım etmiş Lula için şöyle dedi: "Ama ülkeyi yoksullar için yöneten kişi, Lula'ydı. Ben ve ailem için Bolsonaro daha iyi. Fakat köklerim ne olacak? Buradaki çocuklar ne olacak? Bolsonaro zenginlerin başkanı."

Bir diğer silahlı kişi "Delilerin başkanı" diyerek ona destek verse de, silah kaçakçısı "Bolsonaro'nun daha iyi bir tercih olduğunu" savundu. Kaçakçı, Bolsonaro'nun pandemi yönetimini de "felaket" diye nitelemekle beraber, son dönemde avcılar, nişancılar ve koleksiyonerler için silah kontrollerinin hafifletilmesinin kendilerinin silah almasını kolaylaştırdığını söyledi.

SİLAH KAÇAKÇISININ ŞİDDET ENDİŞESİ

Kaçakçının, kendi 'sektörüne' rağmen şiddetten endişe ettiğini söylemesi de dikkat çekti. Bolsonaro destekçileri için "Hepsi radikal" diyen kaçakçı, "Eğer destekçilerine Bolsonaro hakkında kötü bir şey söylerseniz vurulursunuz" diye konuştu.

Bir uyuşturucu satıcısı ise Lula'nın iktidarda olduğu döneme ilişkin yolsuzluk suçlamalarını gündeme getirerek Bolsonaro'ya destek verip "Lula niçin iktidara dönmek istiyor? Çünkü ülkeyi soymaya devam etmek istiyor" dedi. Satıcı, Lula'nın iki dönemlik başkanlığında ülkenin batı sınırlarında insansız hava araçlarıyla kontrol yapılmasını da 'eleştirdi'.

Bir uyuşturucu çetesi liderinin ise Bolsonaro’nun Amazonlarda tahribata yol açan politikalarına tepki gösterip, "Lula çalıyor olabilir ama en azından insanların önüne yemek koyuyor" diye konuştu.

'İKİ DÜNYA GÖRÜŞÜ ARASINDA BİR SAVAŞ VAR'

Quaest isimli anket şirketinin yöneticisi Felipe Nunes ise "Çok büyük bir bölünme yaşıyoruz" dedi. Seçimlerin "iki kişi arasındaki yarıştan çok daha fazlası olduğunu" söyleyen Nunes, "Bu, iki dünya görüşü arasında bir savaş. Brezilya tarihinde eşi benzeri yok. Daha önceden hiç böyle bir seçim yaşamamıştık. Ülke bölünmüş durumda" dedi.

Nunes, ülkedeki derin toplumsal, dini, ekonomik ve kültürel ayrışmaların seçimlerle ifşa olduğunu belirterek, "Yoksullar Lula'ya, zenginler Bolsonaro'ya oy veriyor. Siyahlar Lula'ya, beyazlar Bolsonaro'ya oy veriyor. Kadınlar Lula'ya, erkekler Bolsonaro'ya, evanjelikler Lula'ya, Katolikler Bolsonaro'ya oy veriyor. Bu, iki Brezilya'nın çatışması" diye konuştu.

Nunes'in şirketinin son anketine göre, seçmenlerin yüzde 50'si Bolsonaro'nun, yüzde 50'si de Lula'nın ikinci bir şansı hak ettiğini düşünüyor. Bolsonaro'nın iktidarda kalmasından korkanların oranı ise Lula'nın üçüncü bir kez iktidara gelmesinden korkanlardan az farkla daha yüksek.

İKİNCİ TUR 30 EKİM'DE

Brezilya'daki başkanlık seçimlerinin ilk turunda Lula yüzde 48 oranında oy alırken, anket şirketlerinin tahminlerini boşa çıkaran Bolsonaro yüzde 43'e ulaşabilmişti. İki adayın yarışacağı ikinci tur oylaması, 30 Ekim günü yapılacak.

The Guardian gazetesinin haberinde, Lulacılara göre Bolsonaro'nun nefret dolu otoriter bir aşırılıkçı olduğu, Bolsonarocuların ise Lula'yu 'yolsuz bir komünist hırsız' olarak gördüğü belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar