ABD de Rusya'yı suçladı

ABD de Rusya'yı suçladı
2014'te Ukrayna'da düşürülen Malezya Havayollarına uçağın Rusya tarafından düşürüldüğü açıklanınca batı Moskova'yı hedefe aldı

Uluslararası Ortak Soruşturma Ekibi (JIT), 2014'te Ukrayna'da düşürülen Malezya Havayollarına ait MH17 sefer sayılı uçağın Rus ordusuna ait bir füze tarafından vurulduğunu tespit etti. Bu açıklamanın ardından peş peşe Rusya'ya suçlamalar geldi. 

ABD Dışişleri Bakanlığı, 2014 yılında Ukrayna’da düşürülen MH17 uçağından Rusya’nın sorumlu tutulması gerektiğini açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert yaptığı açıklamada, Malezya Havayolları'na ait MH17 yolcu uçağının 17 Temmuz 2014'te Ukrayna'nın doğusunda seyrederken füzeyle düşürülmesinden Rusya'nın sorumlu tutulması gerektiğini söyledi. Neuert, "ABD, Hollanda Başsavcısı tarafından sunulan Ortak Soruşturma Ekibi'nin (JIT) bulgularına tam olarak güveniyor. Malezya Havayolları'na ait MH17 uçağı, Rusya'nın Kursk şehrinde bulunan Rusya Federasyonu'na ait 53. Uçak Tugayı'dan fırlatılan füzeyle düşürüldü" dedi.

Hollanda ve Avustralya hükümetleri deağın düşürülmesinden Rusya'yı sorumlu tuttu. İki ülke adına yapılan açıklamada iki ülkenin Rusya'yı bilgilendirdikleri ve çözüm için görüşme çağrısında bulundukları ifade edilirken, bir sonraki adımın uluslararası yargıya başvurmak olabileceği ve iki ülkenin birlikte yasal yolları takip edecekleri vurgulandı.

RUSYA REDDETTİ

Rusya ise JIT'in açıklamasını reddetti. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın olayda dahli olduğuna dair iddiaları kesinlikle reddettiklerini açıkladı. Peskov, "Rusya, MH17'nin düşürülmesinde dahli olduğu suçlamalarını kabul etmiyor ve JIT'in çıkarımlarına itibar etmiyor. Zira Moskova, JIT'in çalışmalarına dahil edilmedi" şeklinde konuştu..

MH17 sefer sayılı uçak, 17 Temmuz 2014'te 283 yolcu ve 15 kişilik mürettebat ile Amsterdam'dan Kuala Lumpur'a gitmek üzere Ukrayna hava sahasında yol alırken, Ukrayna-Rusya sınırına 40 kilometre mesafede düşürülmüş ve uçaktaki 298 kişi hayatını kaybetmişti.

Öne Çıkanlar