İleryoz açıklarında göçmen botu battı: En az bir kişi öldü

İleryoz açıklarında göçmen botu battı: En az bir kişi öldü
Yayınlanma:
A+ A-
En az 41 göçmenin Bodrum Yalıkavak ile Didim'in karşısındaki İleryoz adasına şişme botla geçme girişimi faciayla son buldu. Botun kayalıklara çarpması sonucu en az bir kişi öldü. Yunanistan Türkiye'yi suçladı.

Artı Gerçek - Yunanistan'ın İleryoz (Leros) adası açıklarında 41 göçmeni taşıyan bir tekne kayalıklara çarptı. Olayda en az bir kadının öldüğü açıklandı.

Yunanistan sahil güvenlik yetkilileri, üç tekne ve bir helikopter ile gerçekleştirilen arama çalışmalarında bilinci bir kapalı bir çocuğun ve 39 kişinin kurtarıldığını açıkladı. Buna göre, altısı çocuk sekiz kişi hastaneye kaldırıldı. Bilinci kapalı çocuğun kendine geldiği ancak durumunun ağır olduğu da belirtildi.

ŞİŞME BOTLA GEÇMEYE ÇALIŞTILAR

Yetkililer, Bodrum Yalıkavak ile Didim'in karşısında yer alan adaya göçmenlerin Yunanistan'a bir şişme bot ile geçmeye çalıştığını, botun yarısı su almış halde bulunduğunu duyurdu.

YUNAN BAKANDAN TÜRKİYE'YE SUÇLAMA

Yunanistan Denizcilik Bakanı Giannis Plakiotakis ise ilgili açıklamasında arama kurtarma ekiplerini kutlarken, Türkiye'yi suçladı. Yunan bakan, olaydan "Türkiye'de faaliyet gösteren ve Türk yetkililerin göz yumduğu insan kaçakçısı şebekelerini" sorumlu tuttu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar