Independent'tan seçim analizi: Diktatörler safları sıklaştırıyor, Batı harekete geçmeli

Independent'tan seçim analizi: Diktatörler safları sıklaştırıyor, Batı harekete geçmeli
Independent 14 Mayıs'ta yapılacak seçimlerle ilgili bir analize yer verdi. Borzou Daragahi imzalı yazıda Batılı güçlerin Erdoğan'ın çevresinde kümelenen otokrat rejimleri durdurmak için ekonomik gücünü kullanması gerektiğine vurgu yapıldı.

Artı Gerçek - İngiltere merkezli Independent gazetesi 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerine ilişkin bir analize yer verdi. "Diktatörler Türkiye'deki seçimleri manipüle ediyor - Batı harekete geçmeli" başlıklı analizde, özellikle Körfez ülkelerinden gelen mali yardımlara dikkat çekildi. Borzou Daragahi kaleme aldığı analizde, Suudi Arabistan başta olmak üzere otokratik rejimlerin yaptığı yardımların "6 Şubat'taki depremlerden zarar görenlere harcanmaktan çok Erdoğan'a yakın şirketlerin dış borcunu çevirmek ve Erdoğan'ın "düşük faiz politikasının etkilerini azaltmak için kullanıldığını" söyledi.

Rusya'nın da dahil olduğu otokratik rejimlerin Erdoğan'ın çevresinde kümelenerek seçim sonuçlarına etki etmeye çalıştıklarına dikkat çekilen analizde Batı ülkelerinin de mali çıkarlarını korumak adına Erdoğan'a yardımda bulunan diktatörler üzerindeki kaldıraçlarını kullanarak yardımları kısıtlamaya çalışması gerektiği vurgulandı.

'MALİ YARDIMLAR AKP'YE YAKIN ŞİRKETLERİN DIŞ BORCU İÇİN'

Daragahi yazısında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığı adaylığını açıkladığı gün Suudi Arabistan'ın koşulsuz şekilde 5 milyar dolar (yaklaşık 95 milyar Türk Lirası) ile Türk Lirası'nın stabil kalmasına yardımcı olduğu hatırlatıldı.

Söz konusu yardımların "Depremzedelere bir rahatlama sağlamaktan çok, hükümete yakın şirketlerin dış borçlarını çevirmek ve Erdoğan'ın düşük faiz politikasının yarattığı olumsuz etkileri ötelemek için kullanıldığını" söyleyen Daragahi, Foreign Policy'de yer alan bir makaleyi alıntılayarak "Rusya'nın da geçen yıl Türkiye ekonomisini büyük sermaye girişleriyle desteklediğini" vurguladı.

Türkiye'nin Avrupa ülkelerine kıyasla daha ucuz gaz kullandığına da dikkat çekildi. Independent yazarı, Erdoğan'ın daha fazla doğal gaz indirimi ve ödemelerin seçim sonrasına ertelenmesi için temaslarını sürdürdüğünün de altını çizdi.

Daragahi, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE), 3 Mart'ta Erdoğan'ın Türkiye'si ile 40 milyar dolarlık potansiyel barındıran beş yıllık bir ticaret anlaşması imzalandığını da hatırlattı.

KATAR'IN MALİ YARDIM GÖNDERMEDİĞİNE DİKKAT ÇEKTİ

Analizde, Rusya, Suudi Arabistan ve BAE Erdoğan'ı doğrudan desteklerken, Erdoğan'ın en yakın müttefiklerinden Katar'ın doğrudan mali yardım yapmadığına dikkat çekildi. Daragahi, Katar'ın Dünya Kupası'nda kullanılan 10 bin konteyneri depremzedelerin kullanımına sunulmak üzere göndererek seçimlerin sonuçlarını tarafsız bir pozisyonda izlemek istediği yorumunu yaptı.

'KILIÇDAROĞLU'NUN İKTİDARI 'BATICI' OLACAKTIR'

Rusya, Suudi Arabistan ve BAE'nin çıkarlarını korumak için ve tabii ki uluslararası arenada demokratik güçlere karşı müttefiklerini desteklemek için ortak hareket etmeye eğilim gösterdiğini" söyleyen Daragahi Rusya, Suudi Arabistan ve BAE için Erdoğan'ın 'tanıdık şeytan' olduğunu ve Batı ile daha yakın ilişki kurması beklenen Kılıçdaroğlu yerine tercih edilmesinin 'anlaşılır' olduğunu belirtti.

Daragahi, muhalefetin iktidara geldiği bir Ankara'da dış politikanın "Avrasyacılıktan çok Batıcı" olmasının bekleneceğini hatırlatarak, Batı'nın daha adil bir seçim ortamı sağlanması için harekete geçmesi gerektiği yorumunu yaptı.

BATILI GÜÇLER ERDOĞAN'IN ÇEVRESİNDE KÜMELENEN OTOKRATLARI DURDURMALI

Daragahi, Batılı güçlerin Türkiye'nin yaklaşan seçimlerinde önemli bir çıkarı olduğunu ancak muhalefete fayda sağlamak için ekonomik ve diplomatik güçlerini kullanmasının riskli olacağının altını çizdi. Independent yazarı Batılı güçlerin Körfez ülkeleriyle olan silah satış anlaşmaları gibi kaldıraçları kullanarak diğer devletlerin seçim sürecine etki etmesini önlemek için harekete geçebileceğini ve geçmesi gerektiği önerisinde bulundu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar