İngiltere 1 aylık sokağa çıkma kısıtlaması kararı aldı

İngiltere 1 aylık sokağa çıkma kısıtlaması kararı aldı
Yeni önlemleri açıklayan Başbakan Johnson iş dünyasından özür dileyerek kısıtlamaların kendilerini zorlayacağının farkında olduğunu ancak bu kararları almak zorunda olduklarını kaydetti.

Coronavirus vaka sayısının 1 milyonun üzerine çıktığı İngiltere'de Başbakan Boris Johnson ulusal çapta geçerli olacak yeni sokağa çıkma sınırlamaları açıkladı. Sınırlamalar 2 Aralık'a kadar geçerli olacak.

BBC'nin aktardığına göre Johnson'ın televizyonlardan yayınlanan konuşmasında açıkladığı yeni sınırlamalara göre bir ay sürecek ikinci ulusal kısıtlama sürecinde, kilit önemde olmayan pub, restoran ve mağazalar gibi işletmeler kapanacak. Sosyal hayat minimum seviyeye inecek.

Buna göre farklı hanelerden insanlarla ev ortamında bir araya gelinemeyecek. Yürüyüş gibi aktiviteler ise ancak farklı haneden bir kişi ile yapılabilecek.

OKULLAR AÇIK KALACAK

Kısıtlamalar Perşembe günü yürürlüğe girecek. Ancak bahar ayındaki ulusal çaptaki ilk kısıtlamanın aksine bu kez okullar ve üniversiteler açık kalacak. Restoran ve kafeler de paket servisi yapabilecek. Sağlık ihtiyaçları, gıda ve temel ihtiyaç maddeleri alışverişi için de dışarı çıkılabilecek.

Egzersiz ve dinlenme amacıyla sokağa çıkılmasına da izin verilecek. Ebeveynleri ayrı yaşayan çocuklar da iki ev arasında seyahat edebilecek.

Yeni kısıtlamalarla ülkeler arası seyahatlerin de sadece iş amaçlı yapılması isteniyor. Premier lig maçları da devam edecek.

BAŞBAKAN ÖZÜR DİLEYEREK AÇIKLADI

Başbakan Johnson bu durumun iş yerlerini ekonomik olarak ne kadar zorlayacağının farkında olduğunu belirterek "gerçekten özür diliyorum" dedi. Bu dönemde kapalı kalan işyerlerinin çalışanlarına devletin yaptığı maaş yardımı da devam edecek.

Alınan önlemlerin, Noel dönemi öncesi ülkenin sağlık sistemini rahatlatması umuluyor. Johnson "Bu yıl Noel çok farklı olacak ama umuyorum ki şu an sıkı önlemler alarak Noel'de ailelerin bir araya gelmesini sağlayabileceğiz" dedi.

Johnson ayrıca kısıtlamaların salgının ilk dalgasında, Mart ve Nisan aylarında uygulanan kısıtlamalar kadar katı olmadığını da ekledi.

BAHAR AYLARINDAN DAHA ÖLÜMCÜL OLABİLİR

Hükümet bu kısıtlamaları, salgının ikinci dalgasının bahar aylarındaki ilk dalgadan çok daha ölümcül olabileceğine dair öngörüler sonrası atıyor.

İngiltere hükümetinin önünde olan modellerden biri, sınırlamaların hiç uygulanmaması durumunda kış aylarında günlük ölüm sayısının 4 bini aşabileceğini öngörüyor.

Her modelleme bu kadar ölüm öngörmese de modellemelerinin ortak noktası, hastaneye kaldırılan hasta sayısının Aralık ayının ortasında zirve yapacağı.

İngiltere'de bugün de 21 bin 915 yeni Coronavirüus vakası tespit edildi. Salgının başından bu yana Coronavirus bulaştığı tespit edilen kişi sayısı 1 milyon 11 bin 660'e yükseldi. Son 28 gün içinde Coronavirus testi pozitif çıkan kişiler içinden bugün ölenlerin sayısı da 326.

Öne Çıkanlar