İngiltere'de 10 binden fazla ambulans çalışanı grevde

İngiltere'de 10 binden fazla ambulans çalışanı grevde
İngiltere'de enflasyon oranında zam talebiyle greve giden kamu emekçilerine bugün ambulans çalışanları da katıldı. Hükümetin, grev nedeniyle sağlık hizmetlerinin aksayacağı iddiasına sendikalar tepki gösterdi.

Artı Gerçek - İngiltere ve Galler'de maaş zammı ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle 10 binden fazla ambulans çalışanı bugün greve gitti.

Hemşirelerin de grevde olduğu ülkede, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanı Steve Barclay'in "Sendikaların greve gitmesi, acil hastaların tedaviye erişimi konusunda bizimle çalışmak istemediklerinin bir göstergesi" açıklaması sendika temsilcileri tarafından tepkiyle karşılandı.

HÜKÜMET GREVCİLERİ SUÇLADI

İngiltere Sağlık Bakanı Steve Barclay, greve ilişkin BBC'ye yaptığı açıklamada, ambulans çalışanları ve sağlık görevlilerinin iş bırakma eyleminin, İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) çok önemli bir baskıyla karşı karşıyayken geldiğini söyledi.

SENDİKALAR HÜKÜMETİN AÇIKLAMALARINA TEPKİLİ

Kamu Emekçileri Sendikası (Unison) Genel Sekreteri Christina McAnea, sağlık bakanının açıklamalarından dolayı 'tümüyle şok içinde' olduğunu dile getirdi.

"Bakan'ın grev süresince yürürlükte olacak acil durum planlarıyla ilgili detaylı bilgiye sahip olduğunu" söyleyen McAnea, bakanlığın yaptığı açıklamaları, "anlaşmazlığın yapıcı bir çözüme kavuşturulması için çaba göstermeyen hükümetin dikkat dağıtma çabası" diye niteledi.

Konuya ilişkin BBC'ye konuşan Unite Sendikası Genel Sekreteri Sharon Graham ise, birinci ve ikinci kategorideki acil vakalara müdahale edileceğinin altını çizdi.

"Grevin hiç yaşanmayabileceğini" söyleyen Genel Sekreter, "Hükümetin müzakere masasına geri dönüp kamu emekçilerinin taleplerini kabul etmesi hâlinde herkesin işine geri döneceğinin" altını çizdi.

'HAMİLELER ALTERNATİF PLAN YAPMALI'

Grev nedeniyle, yalnızca kalp krizi gibi acil hayati tehlike arz eden vakalara öncelik verilecek. NHS de hastaların, hayati tehlike durumunda Acil 999'u araması, aksi takdirde 111'i kullanması gerektiğini duyurdu.

Ambulans çalışanlarının grevi nedeniyle, hastaneler, doğumu çok yakın olan hamilelere, ihtiyaç duymaları halinde, hastaneye gitmek için alternatif planlar yapmaları tavsiyesinde bulundu.

HEMŞİRELER DE İKİNCİ KEZ GREVDE

İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda'da, on binlerce hemşire dün ikinci kez bir günlük grev gitmişti.

Artan hayat pahalılığı ve enflasyon karşısında adil maaş artışı talebiyle 15 Aralık'ta bir gün grev yapan on binlerce hemşire, hükümetle uzlaşı sağlanamaması üzerine ikinci kez bir günlük iş bırakma eylemi başlatmıştı.

Ülke çapında 300 binden fazla üyesi bulunan ve hemşireleri temsil eden RCN (Royal College of Nursing) sendikası, yüzde 19'luk maaş zammı talebinde bulunurken, hükümet söz konusu talebin karşılanamaz olduğunu savunuyor.

Sendika ise "Hükümetin yaklaşımını değiştirmemesi durumunda hemşirelerin gelecek ay yeniden greve gideceğini" duyurdu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar