İngiltere'de 2. Elizabeth'i arbaletle öldürmeye giden kişi ihanet suçlamasını kabul etti

İngiltere'de 2. Elizabeth'i arbaletle öldürmeye giden kişi ihanet suçlamasını kabul etti
Yayınlanma:
A+ A-
İngiltere'de iki yıl önce Kraliçe 2. Elizabeth'i öldürme amacıyla Windsor Kalesi'ne giren 21 yaşındaki Jaswant Sing Chail adlı kişi hakkındaki suçlamaları kabul etti. Chail 1981'den bu yana vatana ihanetten ceza alacak ilk kişi olacak.

Artı Gerçek - İngiltere'de 25 Aralık 2021'de İngiltere eski Kraliçesi 2. Elizabeth'i öldürme amacıyla Windsor Kalesi'ne giden ve güvenlik tarafından yakalanan 21 yaşındaki Jaswant Sing Chail adlı genç hakkındaki aralarında vatana ihanet suçunun bulunduğu üç suçlamayı kabul etti.

Chail 1981'den bu yana İngiltere'de vatana ihanetten ceza alacak ilk kişi olacak. Southampton kentinden olan Chail vatana ihanet suçunun yanı sıra öldürme tehdidi ve kale içerisinde dolu silah bulundurmak suçunu da kabul etti. Chail hakkındaki karar 31 Mart'ta açıklanacak.

'KRALİÇE'Yİ ÖLDÜRMEK İÇİN BURADAYIM' DEMİŞTİ

25 Aralık 2021'deki olayda bir naylon merdiven kullanarak Windsor Kalesi'nin arazisine girmişti. O sırada hala hayatta olan Kraliçe 2.Elizabeth Covid-19 pandemisi nedeniyle Windsor Kalesi'nde kalıyordu. Elinde arbalet (tatar yayı) olan ve bir maske takan Chail'i korumalardan biri durdurdu. Korumanın elindeki silahı bırakmasını ve yere yatmasını söylediği Chail "Kraliçe'yi öldürmek için buradayım" dese de talimatlara uydu. Chail gözaltına alınırken elindeki arbaletin dolu olduğu ve emniyetinin açık olduğu belirlendi.

1919'DAKİ KATLİAMIN ÖCÜNÜ ALMAK İSTEMİŞ

Chail'in üzerindeki notta "Lütfen üzerimdeki kıyafetleri, ayakkabılarımı, eldivenlerimi ve maskemi çıkarmayın. Otopsi ve mumyalanmak istemiyorum. Teşekkürler ve üzgünüm" yazıyordu. Chail kaleye girmeden önce Snapchat uygulamasına bir video yüklemiş ve "Yaptığım ve yapacağım şey için üzgünüm. 2. Elizabeth'i öldürmeye çalışacağım. Bu 1919'daki Jallianwala Bagh katliamında ölenlerin intikamı olacak. Aynı zamanda ırkı nedeniyle öldürülen, aşağılanan ve ayrımcılığa uğrayanların intikamı olacak" ifadelerini kullanmıştı.

Hindistan'ın Amritsar kentinde İngiliz askerlerinin kişinin üzerine ateş açması sonucu Jallianwala Bagh katliamı yaşanmış, Hindistan'ın verdiği rakamlara göre yaklaşık bin kişi ölmüştü. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar