Prens Harry: William bana Kraliçe'nin önünde bağırdı

Prens Harry: William bana Kraliçe'nin önünde bağırdı
Prens Harry ile eşi Meghan Markle'ın İngiliz kraliyet ailesinden ayrılma süreçlerini anlatan Netflix belgeselinin ikinci kısmı yayınlandı. Prens Harry'nin, ağabeyi Prens William hakkındaki açıklamarı dikkat çekti.

Artı Gerçek - İngiliz Kraliyet ailesindeki görevlerini bırakarak ABD'ye yerleşen Prens Harry ve Amerikalı oyuncu eşi Sussex Düşesi Meghan Markle hakkındaki Netflix belgeselinin ikinci kısmı yayınlandı. Prens Harry'nin ağabeyi ve tahtın varisi Prens William'ı kraliyet ailesinden ayrılma kararları nedeniyle kendisine bağırmakla suçlaması, eşinin düşük yapmasından da İngiliz tabloid basınını sorumlu tutması dikkat çekti.

Belgeselin ikinci bölümünde çiftin ortaya attığı iddialardan öne çıkanlar şöyle:

'EŞİM DAILY MAIL YÜZÜNDEN DÜŞÜK YAPTI'

Markle, ilk çocuklarının doğumundan sonra ABD'de yaşamaya başladıkları sırada düşü yaptığını anlatırken, Prens Harry de bu olaydan Mail On Sunday ve Mail Online gazetelerinin yayıncı kuruluşu Associated Newspapers'ı sorumlu tuttuğunu söyledi.

Çift, Şubat 2019'da, Markle'ın babasına yolladığı özel mektubu yayımlayan iki gazeteyle davalık olmuştu. Prens Harry ise belgeselde, "Eşimin Mail'ın yaptıkları nedeniyle düşük yaptığına inanıyorum... Düşüğün kesinlikle bu nedenle yaşandığını biliyor muyuz? Tabii ki hayır. Fakat bunun yarattığı stresi, uykusuzluğu, hamileliğin zamanlamasını, kaç haftalık olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, gördüklerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki, düşüğe sebep olan şey, onların eşime yapmaya çalıştığı şeydi" ifadelerini kullandı.

'WILLIAM BANA KRALİÇE'NİN ÖNÜNDE BAĞIRDI'

Prens Harry, ağabeyi olan Galler Prensi Wiliam'ın, kraliyet ailesinden ayrılma planları nedeniyle yapılan bir 'kriz toplantısı'nda kendisine babaaneleri olan Kraliçe 2. Elizabeth'in önünde bağırdığını da söyledi. Harry, Ocak 2020'de Sandringham'da düzenlenen ve çiftin geleceğinin ele alınacağı toplantıya eşi Markle'ın 'kasten davet edilmediğini' savundu.

Bu toplantıda gelecek planları konusunda kraliyet ailesinde kalmaya devam etmekten, tamamen ayrılmaya uzanan beş seçeneğin ele alındığını söyleyen Prens Harry, "Markle ile birlikte çift olarak kendi işlerine sahip olacakları, Kanada'da yaşarken Kraliçe'nin İngiliz Milletler Topluluğu'ndaki çalışmalarını desteklemeye devam edecekleri" üçüncü seçeneği tercih ettiğini söyledi.

'TOPLANTI DEHŞET VERİCİYDİ'

"Bu seçeneğin tartışmaya açık olmadığı çok açıktı" diye Prens Harry, "Ağabeyimin bana bağırması, babamın basitçe doğru olmayan şeyler söylemesi ve babaannemin sessizce orada oturup tüm bunları sindirmesi dehşet vericiydi" ifadelerini kullandı.

'HABERİM OLMADAN AÇIKLAMA YAYINLADILAR'

Prens Harry, aynı gün ağabeyi William'ın ofisinden, iki kardeşin ilişkilerine dair bir gazete haberini yalanlayan ve iki kardeşin ortak açıklaması olarak sunulan metnin kendisine haber verilmeden hazırlandığını söyledi. Harry, William'la birlikte daha genç oldukları yaşlarda bu şekilde bir adım atmama konusunda birbirlerine söz verdiklerini de belirtti.

'BABAMIN OFİSİ, ÖZEL YAZIŞMALARI SIZDIRDI'

Belgeselde Harry, babası Kral 3. Charles'ın ofisini de Kanada'ya taşınma planları konusunda yaptıkları özel yazışmaları sızdırmakla suçladı. Prens Harry, söz konusu haberde Kanada'ya taşınmaları halinde Sussex Dükü ve Düşesi unvanlarını bırakma ihtimalinden söz edildiğini, bu ihtimalin o tarihe kadar sadece babasıyla özel yazışmalarında konuşulduğunu söyledi.

MARKLE: İNTİHARA KARŞI YARDIM ALMAM ENGELLENDİ

Meghan Markle ise İngiliz medyasının kendisine yönelik tavrı nedeniyle intihar eğilimlisi hissettiğini anlatırken, Prens Harry de "durumu iyi ele almadığını" söyleyerek o dönemde "eş Harry yerine kurumsal Harry" olarak davrandığı için "kendisinden nefret ettiğini" söyledi. "Yardım almak için bir yere başvurmak istedim" diyen Markle ise "Ama buna izin verilmedi. Bu durumun kurum için nasıl görüneceğinden endişeliydiler" ifadelerini kullandı. Markle, Oprah Winfrey'ye verdikleri ve Londra'da tepki çeken röportajın da İngiltere'den ayrılmalarına dair bilinmeyenlerin öğrenilmesini amaçladığını söyledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar