İngiltere'de Ramazan'ın ilk gününde alevli saldırı: 70 yaşındaki adam ateşe verildi

İngiltere'de Ramazan'ın ilk gününde alevli saldırı: 70 yaşındaki adam ateşe verildi
Yayınlanma:
A+ A-
İngiltere'nin Birmingham kentinde bir saldırgan camiden çıkıp evine gitmekte olan 70 yaşındaki Muhammed Rayaz'ı üzerine alev püskürterek ateşe verdi. Polis, Londra'daki benzer bir saldırıdan aranan saldırganın tutuklandığını açıkladı.

Artı Gerçek - İngiltere'nin Birmingham kentinde, camiden evine dönen bir kişiye üzerine alev püskürterek saldıran kişinin, aynı suçu Londra'da da işlediği belirlendi. Polis ilk saldırı soruşturmasından aranan kişinin tutuklandığını açıkladı.

70 YAŞINDAKİ RAYAZ'IN HAYATİ TEHLİKESİ YOK

İsmi açıklanmayan saldırganın, Londra'da 27 Şubat’ta benzer şekilde 82 yaşındaki birini hedef aldığı biliniyordu. Birmingham’da ise namaz kıldıktan sonra evine dönen 70 yaşındaki Muhammed Rayaz'a saldırdı. Rayaz'ın yüzünde ve kolunda ciddi yanıklar oluştu. Hastane yetkililerine göre Rayaz'ın hayati tehlikesi bulunmuyor.

POLİS SALDIRILARIN SEBEBİNİ ARAŞTIRIYOR

İki kentte polisin, saldırıların arkasındaki nedenleri belirlemek için çalıştığı açıklandı. Terörle mücadele polislerinin de devrede olduğu soruşturma için Birmingham kentinin bağlı olduğu West Midlands polis birimi, "Şu an için saldırıların motivasyonunun ne olduğuna ilişkin yorum yapılmayacak" açıklaması yaptı. Açıklamada, soruşturmanın devam ettiği vurgulandı ve asıl amacın kurbanlar için adalet olduğu belirtildi.

LONDRA'DAKİ GİBİ BENZİN PÜSKÜRTÜLDÜ

Londra’daki olayda polis saldırganın benzin kullandığını değerlendiriyor. Birmingham'daki olayda yaralanan Muhammed Rayaz da üzerine yanıcı madde püskürtüldükten sonra ateşe verildi. Montu alev alan Rayaz komşuları tarafından kurtarıldı. Rayaz’a hastanede deri nakli yapıldığı da aktarıldı.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILDI

Ramazan ayının hemen öncesinde gerçekleşen saldırı İngiltere’deki Müslüman toplumunda endişe yarattı. Londra polisi yetkilisi Sean Wilson, yaşanan şoku anladıklarını söyledi. Wilson saldırganın tutuklanmış olmasına karşın, uyanık olmayı sürdürecekleri sözünü de verdi. Londra’daki saldırının yaşandığı Singapore Caddesi'nde ek polis araçları devriye geziyor. İkinci saldırının gerçekleştiği Birmingham'da ise büyük bir Müslüman nüfus yaşıyor. (Kaynak)

Öne Çıkanlar