Irak'ta erken seçim çağrılarına olumlu yanıt

Irak'ta erken seçim çağrılarına olumlu yanıt
Yayınlanma:
Güncelleme: 05 Ağustos 2022 22:11
A+ A-
Irak'ta Sadr destekçilerinin parlamento eylemleri devam ederken hükümet krizine neden olduğu için tepki çeken Koordinasyon Çerçevesi'nden 'erken seçim' çağrılarına onay geldi.

Irak'ta geçen yıl ekim ayında yapılan parlamento seçimlerinde çoğunluğu elde eden Mukteda es Sadr'ın hükümet kurma engeliyle karşılaşması nedeniyle Yeşil Bölge'de süren eylemlerde dile getirilen "erken seçim" çağrıları olumlu yanıt buldu.

Rudaw, Sadr'ın grubuna karşı Muhammed Şiya Sudani'yi başbakan adayı gösteren Koordinasyon Çerçevesi'nden yapılan açıklamaya yer verdi. Açıklamada, "Koordinasyon Çerçevesi, siyasi krizleri çözmek ve erken seçim de dahil olmak üzere tüm anayasal seçeneklere hazır olduğunu onaylıyor" denildi.

'YOZLAŞMIŞ SİSTEME TEPKİ'

El Cezire kanalının görüştüğü Iraklılar ise yalnızca hükümet kurma krizi nedeniyle değil aynı zamanda yozlaşmış sisteme karşı eylemlerin gerçekleştiğine dikkat çekti. Haberde, "Bağdat'ın merkezindeki protestolar birçok Iraklı için temel yaşam standartlarından mahrum bırakan hükümete yönelik bir tepki olarak gerçekleşiyor" yorumuna yer verildi.

Sadr, Irak parlamentosunda eylemlerini sürdüren protestoculara "eylemlere devam etme" çağrısı yapmış, son açıklamasında da "erken seçim" çağrısında bulunmuştu. Irak Başbakanı Mustafa el Kazımi de protestoculara parlamentoyu boşaltma çağrısı yapmıştı.