Irak’ta seçmenler oy vermeye başladı

Irak’ta seçmenler oy vermeye başladı
Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Kasım 2019 06:48
A+ A-
Güvenlik güçleri ile yurt dışında yaşayanların oy kullanma işlemleri bu sabah başladı.

DÜNYA - 12 Mayıs’ta yapılacak Irak genel seçimlerinin ilk aşaması bu sabah saat 07.00’de başladı. Irak’ın genelinde ve Kürdistan bölgesinde güvenlik çalışanları, askerler, polisler, peşmergeler ve cezaevlerindeki tutuklular, genel seçimler için oy kullanıyor.

Roj News Haber Ajansı, Irak genelinde seçimlerin ilk aşamasında oy kullanma hakkına sahip 943 bin seçmen bulunduğunu yazdı. Seçimlerin ilk aşamasında oy kullanma hakkına sahip olanların 179 bini Kürdistan Bölgesi’nde bulunuyor.

Irak ve Kürdistan Bölgesi’nde oylarını kullanacak seçmenler için 99’u Kürdistan Bölgesi’nde olmak üzere bin 79 merkez kuruldu.

Irak genel seçimleri için yurtdışında yaşayan seçmenler için de oy kullanma işlemi bugün başladı. Yurt dışındaki seçmenler iki gün boyunca, Ürdün, Kanada, Türkiye, İran, İmarat, Lübnan, Mısır, Danimarka, Hollanda, İngiltere, Almanya, Amerika, İsveç, Avusturalya, Norveç, Hollanda, Finlandiya, Belçika ve Yeni Zelanda’da oylarını kullanabilecekler.

ERBİL'DE TEKNİK SORUNLAR

Sabah saatlerinde oy kullanma işlemlerinin başlamasıyla birlikte Irak Kürdistanı'nın başkenti Erbil'de teknik sorunlar yaşandı. Yaşanan teknik sorunlara ilişkin konuşan Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu Erbil Ofisi sorumlusu Ali Kadir, sorunların çözüldüğünü ve oy verme işlemlerinin güvenli bir şekilde devam ettiğini belirtti. Kadir, seçmenlerin oy kullanma sırasında telefonları kullanmaması gerektiğini söyleyerek, seçmenlerin kurallara uymasını istedi.

12 Mayıs’ta oy kullanacak olanlardan biyometkik kartlarını alamayanların gün içinde katlarını alabileceklerini de belirten Kadir, seçmen kartlarını alamayanların kartlarının Bağdat’a geri gönderileceğini ifade etti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar