Irak Cumhurbaşkanı Reşid, Erdoğan'ı kabul etti: İkili ve bölgesel sorunlar ele alındı

Irak Cumhurbaşkanı Reşid, Erdoğan'ı kabul etti: İkili ve bölgesel sorunlar ele alındı
TC İletişim Başkanlığı'nın Erdoğan'ın Bağdat'ta Iraklı mevkidaşıyla görüşmesine ilişkin açıklamasına göre 'PKK ile mücadele konusunda Irak’tan beklentiler ve Bağdat ile Erbil arasındaki ilişkilerin rayına girmesinin önemi' iletildi.

Artı Gerçek - Irak'a 12 yıl sonra ziyaret gerçekleştiren AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı, Bağdat Uluslararası Havalimanı'nda Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani ve diğer yetkililer resmi törenle karşıladı.

'TÜRKMENLERİN HAK ETTİĞİ KONUMA ULAŞMALARI ÖNEMLİ'

Erdoğan'ın Bağdat'ta Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid'le görüşmesi hakkında T.C. İletişim Başkanlığı şu açıklamayı yayımladı:

"Görüşmede Türkiye ve Irak ikili ilişkileri, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, bölgesel ve küresel meseleler ile terörle mücadele konuları ele alındı."

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin terör örgütü PKK ile mücadele konusunda Irak’tan beklentilerinin bulunduğunu, Irak’ın terörün her türlüsünden arındırılması gerektiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bağdat ile Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi arasındaki ilişkilerin rayına girmesinin ve Türkmenlerin hak ettiği konuma ulaşmalarının Irak’ın istikrarı için önemli olduğunu belirtti."

'İSRAİL'E KARŞI MÜSLÜMAN ÜLKELER BİRLİKTE HAREKET ETMELİ'

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki dönemde Türkiye ile Irak’ın işbirliği içinde atacağı adımların bölgesel kalkınma ve refaha da katkı sağlayacağını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze’deki İsrail zulmünü durdurmak için çabaların devam ettiğini, Müslüman ülkelerin bu süreçte birlik içinde hareket etmesinin gerektiğini de söyledi."

BAĞDAT: TERÖRLE MÜCADELEDE İŞBİRLİĞİ VE SU KRİZİNE ÇÖZÜM

Irak Cumhurbaşkanlığı'nın açıklamasına göre Reşid, Erdoğan'la görüşmesinde, "Irak'ın terörizmle mücadelede ortak çalışmayı desteklediğini, topraklarının herhangi bir komşuya saldırmak için kullanılmasına karşı olduğu gibi kendi topraklarına yönelik her türlü saldırıya da karşı çıktığını" söyledi.

Irak merkezi yönetimindeki en üst düzey Kürt yetkili olan Reşid, Erdoğan'la iklim krizi ve su kriziyle mücadelenin önemini vurgularken, "Irak'ın sudan adil pay alma hakkına sahip olduğunu" da belirtti.

GÖZLER SUDANİ GÖRÜŞMESİNE ÇEVRİLDİ

Irak Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani ile görüşüp ortak basın toplantısı düzenleyecek ve iki ülke arasında anlaşmalar imzalanmasına katılacak olan Erdoğan, ardından Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) başkenti Erbil'e ziyaret gerçekleştirecek.

BARZANİ: ACİL KONULARI TARTIŞMAYI SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM

IKBY Başkanı Neçirvan Barzani'den görüşme öncesi şu açıklama geldi:

"Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın Bağdat ve Erbil'e yaptığı tarihi ziyaret, bölgede kritik bir döneme denk geliyor. Irak ve Kürdistan Bölgesi'nin Türkiye ile güçlü siyasi, ekonomik ve güvenlik bağlarının bir işareti. Başkan Erdoğan'ı Erbil'de karşılamayı; barış, istikrar ve ekonomik kalkınma gibi acil konuları tartışmayı sabırsızlıkla bekliyorum." (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar