İran'da 11 yıl önce idam cezasına çarptırılan bilgisayar programcısı Kanada'ya geri döndü

İran'da 11 yıl önce idam cezasına çarptırılan bilgisayar programcısı Kanada'ya geri döndü
Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Kasım 2019 03:14
A+ A-
Malekpour'un 'üç günlük hapis izni' sırasında İran'ı terkettiği öğrenildi.

İran'da, tasarladığı bilgisayar programının müstehcen sitelerde kullanıldığı gerekçesiyle idam cezasına mahkum edilen Saeed Malekpour, kısa süreli serbest bırakıldığı sırada İran'ı terk ederek Kanada'ya geri döndü.

İran'da yaşayan ve sağlık durumu kötüleşen babasını ziyaret etmek için ülkeye giren 39 yaşındaki Malekpour, daimi oturma izni ile çalıştığı Kanada'da tasarladığı bilgisayar programının, Farsça müstehcen sitelerde kullanıldığı suçlamasıyla 11 yıldır cezaevinde tutuluyordu.

2010 yılında yargılandığı davada idam cezasına çarptırılan Malekpour, Kanada, Birleşmiş Milletler ve uluslararası insan hakları kuruluşlarının baskısı sonrası kısa süreliğine serbest bırakıldığı sırada yasa dışı yollarla girdiği başka bir ülke üzerinden Kanada'ya geçiş yaptı.

Resmi haber ajansı IRNA için açıklama yapan İranlı yetkililer, Malekpour'a "üç günlük hapis izni" verildiğini ve ülkeyi terk etme yasağının bulunduğunu söyledi. İran yargısı sözcüsü, "Görünen o ki ülkeden ayrılmak için yasa dışı yollara başvurdu." ifadelerini kullandı.

Malekpour, Kanada'da tasarladığı fotoğraf yükleme programının Farsça müstehcen sitelerde kullanılmasının "İslam'a aykırı olması sebebiyle" idam cezasına çarptırılmıştı.

Malekpour hakkında, cezaevinde bulunduğu sırada işkenceye maruz kaldığı iddiaları ortaya atılmıştı.

Öne Çıkanlar