İran'da Mahsa Amini'nin cenazesini haber yapan gazeteci de gözaltına alındı

İran'da Mahsa Amini'nin cenazesini haber yapan gazeteci de gözaltına alındı
Yayınlanma:
Güncelleme: 29 Eylül 2022 18:57
A+ A-
İran'da ahlak polisi tarafından gözaltına alındığı sırada şüpheli şekilde ölen Mahsa Amini'nin, Sakkız kentindeki cenazesini haber yapan gazetecinin de gözaltına alındığı açıklandı.

İran'da son 3 yılın en şiddetli protestolarına yol açan Mahsa Amini'nin şüpheli ölümü hakkında haber yapan gazeteciler bir bir hedef alınıyor. 

İran'ın Ham Mihan gazetesinde çalışan ve Amini'nin 3 gün komada kaldıktan sonra 16 Eylül'de Kürdistan eyaletindeki Sakkız kentinde yapılan cenazesini haberleştiren gazeteci Elahe Mohammadi'nin gözaltına alındığı duyuruldu.

EVİN CEZAEVİ'NDE TUTULUYOR

Mohammadi'nin avukatı Mohammad Ali Kamfirouzi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada gazetecinin bugün (29 Eylül) ifadeye çağırıldığını ancak ifade vermeye giderken güvenlik güçlerince yolda gözaltına alındığını söyledi.  

Avukat Kamfirouzi, gazeteci Muhammadi'nin Tahran'daki evine geçen hafta polis baskını yapıldığını da aktardı.  Gazetecinin eşi de sosyal medya hesabından Muhammadi ile kısa bir telefon görüşmesi yaptığını ve eşinin Evin Cezaevi'nde kaldığını ve  kendisine herhangi bir suçlama yöneltilmediğini söylediğini duyurdu.

Sakkız kentindeki cenaze töreninde rejim karşıtı sloganlar atılmış, zorunlu başörtüsü uygulamasını kadınlar başörtülerini çıkararak protesto etmiş ve cenaze sonrasında eylemler ülkede onlarca şehre yayılmıştı. 

Resmi rakamlara göre 2 haftadır süren eylemlerde 50'den fazla kişi öldü. İnsan hakları örgütleri ise bu sayının daha yüksek olduğunu savunuyor. 

İnsan hakları örgütleri ve Amini'nin ailesi kızlarının gözaltı sırasında başına vurularak işkence yapıldığını ve ani ölümüne işkencenin sebep olduğunu iddia ediyor. 

İran'da konuyla ilgili başlatılan soruşturma sürse de resmi makamlar Amini'nin daha önceden bir rahatsızlığı olduğu iddiasını dile getirmişti. Ancak ailesi genç kadının önceden hiçbir sağlık sorunu olmadığını ısrarla dile getiriyor. 

EN AZ 25 GAZETECİ GÖZALTINDA 

Gazeteci Mohammadi'nin gözaltına alınmasından bir süre önce günlük gazete Şark için çalışan ve Amini'nin komada kaldığı hastaneye giderek şüpheli ölümünü dünyaya duyuran İranlı gazeteci Nilüfer Hamidi de polis tarafından gözaltına alınmıştı. 

Hamidi de tıpkı Mohammadi gibi Tahran'daki Evin Cezaevi'nde tutuluyor. 

Gazetecileri Koruma Örgütü'nün verilerine göre ülkede eylemlerin başlamasından bu yana en az 25 gazeteci gözaltına alındı. 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar