İran Devrim Muhafızları, ölümlerden Hamaney'i sorumlu tutan imamı uyardı

İran Devrim Muhafızları, ölümlerden Hamaney'i sorumlu tutan imamı uyardı
Yayınlanma:
A+ A-
İran'da Mahsa Amini'nin ölümü sonrası başlayan eylemler devam ediyor. Zahidan kentindeki ölümleri eleştiren ve Hamaney'i suçlayan Sünni din adamına ise İran Devrim Muhafızları'ndan uyarı geldi: "Gençleri ajite etmek size pahalıya mal olur".

Artı Gerçek - İran'da 13 Eylül'de "ahlak polisi" tarafından gözaltına alındığı sırada şüpheli şekilde hayatını kaybeden 22 yaşındaki Kürt kadın Mahsa Amini'nin cenazesi sonrasında onlarca kente yayılan protestolar devam ediyor.

İnsan hakları örgütü Hengaw cumartesi günü Kürdistan Eyaletinin başkenti Senendec ve Amini'nin memleketi Sakkız kentlerinde ayrıca ülkenin kuzeybatı kentlerinde Bukan'da esnafın kepenk indirme eylemi yaptığını duyurdu.

Cuma günü Tebriz, İsfahan'da gösteriler yapılırken, sokak eylemlerinin azaldığı başkent Tahran'nın birçok bölgesinde protestocular evlerinin pencerelerinden yönetim karşıtı sloganlar atarak tepkilerini gösterdi.

Sosyal medya görüntülerine göre, Şuşter şehrindeki protestolarda göstericiler ateş yakıp sokakları trafiğe kapatırken, yönetim aleyhine sloganlar attı. Sosyal medyada da çok sayıda kadının yönetimin zorunlu başörtüsü kuralını protesto etmek için başı açık fotoğraflarını paylaştığı görüldü.

DEVRİM MUHAFIZLARI'NDAN ZAHİDAN'DAKİ İMAMA: 'PAHALIYA MAL OLUR, BU SON UYARI'

Uluslararası Af Örgütü'nün açıklamasına göre 30 Eylül'de güvenlik güçlerinin eylem yapan 66 kişiyi Sistan-Beluçistan eyaletinin Zahidan kentinde de resmi açıklamalara göre cuma namazından sonra yaklaşık 300 kişi yürüyüş yaptı.

Devlet televizyonu eylemcilerin banka şubeleri ve iş yerlerinin camlarına zarar verdiğini iddia ederek en az 57 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

İçişleri Bakanı Yardımcısı Mecid Mir Ahmadi cuma günkü olayların daha sonra yatıştığını açıklarken, cuma günkü vaazında 30 Eylül'deki saldırının sorumluğunun ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'de olduğunu söyleyen önde gelen Sünni imam Mevlevi Abdulhamid İsmailzehi'ye İran Devrim Muhafızları'ndan uyarı geldi.

30 Eylül'de yaşananların "bir katliam" olduğunu söyleyen Abdulhamid " Burada onlarca kişi öldürüldü. Bazıları 90 diyor bazıları daha az, bazıları da daha fazla" ifadelerini kullandı. Ayrıca imam, dini lider Ali Hamaney de dahil yetkililerin ölümlerden "Allah'ın huzurunda sorumlu olduğunu" söyledi.

Bu açıklama üzerine İran Devrim Muhafızları imama karşı kurumun resmi internet sitesinden yapılan açıklamada "Bay Abdulhamid, gençleri kutsal İran İslam Cumhuriyeti'ne karşı ajite etmek ve teşvik etmek size pahalıya mal olur. Bu son uyarıdır" dendi.

İran resmi medyası 30 Eylül'deki şiddet olaylarından bir karakola ateş açan "kimliği belirsiz silahlı kişilerin" sorumlu olduğunu duyurmuştu

Devrim Muhafızları da kendi güçleri ve milis gücü Besiç'ten beş kişinin öldüğünü duyurmuştu. Yerel yetkililer saldırıdan Belucistan Kurtuluş Ordusu'nu sorumlu tutmuş ancak örgüt saldırıyı üstlenmemişti.

İran İnsan Hakları Aktivistleri Ajansı ise (HRANA) yayınladığı raporda 32'si çocuk en az 244 kişinin ülkedeki eylemlere yönelik müdahalelerde hayatını kaybettiğini ileri sürmüştü. Devlet televizyonu da ülkedeki eylemlerde en az 26 güvenlik görevlisinin öldüğünü duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar