İran Dışişleri Bakanı, Ankara ziyareti öncesi İsmail Haniye ile görüştü

İran Dışişleri Bakanı, Ankara ziyareti öncesi İsmail Haniye ile görüştü
Yayınlanma:
A+ A-
İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Türkiye'ye gelmeden önce Katar'da Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye ile görüştü. Abdullahiyan, yarın Ankara'da olacak.

Artı Gerçek - İsrail tarafından Hamas ve Hizbullah'ı desteklemekle suçlanan İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, yarınki Ankara ziyareti öncesinde Katar'da Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye ile görüştü. İki isim, İsrail'in saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi'ndeki durumu ve Filistin'deki gelişmeleri değerlendirdi.

İran devlet televizyonunun haberine göre, Abdullahiyan ve Haniye, İsrail'in Gazze halkına karşı işlediği suçların durdurulması için çözüm yollarını istişare etti.

Abdullahiyan, bu sabah gittiği Doha'da ilk olarak Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani tarafından kabul edilmiş, daha sonra Katarlı mevkidaşı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile bir araya gelmişti.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri, Abdullahiyan'ın Katar'daki temaslarının ardından Filistin'deki durumla ilgili istişarelerde bulunmak üzere Türkiye'yi de ziyaret etmeyi planladığını açıklamıştı.

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, 26 Ekim'de Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun Filistin'deki durumla ilgili olağanüstü toplantısında yaptığı konuşmada, İran'ın, Hamas tarafından rehin alınan İsrailli sivillerin serbest bırakılması konusunda Türkiye ve Katar ile birlikte üzerine düşen rolü yerine getirmeye hazır olduğunu duyurmuştu. (AA)

Öne Çıkanlar