Meclis ve Devrim Yüksek Konseyi başörtüsü konusu üzerinde çalışıyor

Meclis ve Devrim Yüksek Konseyi başörtüsü konusu üzerinde çalışıyor
İran Genel Başsavcısı Muhammed Cafer Muntazeri, Meclis ve Cumhurbaşkanlığı'na bağlı Devrim Yüksek Konseyi'nin başörtüsü konusu üzerinde çalıştığını ve yakın zamanda sonucun açıklanacağını belirtti.

Artı Gerçek- İran'da eylül ayında 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin "ahlak polisi" tarafından gözaltına alınmasının ardından ölmesinin ardından ülkeye yayılan hükümet karşıtı eylemler iki buçuk aydır devam ediyor.

İran Genel Başsavcısı Muhammed Cafer Muntazeri, Kum kentindeki bir etkinlikte konuştu. Muntazeri konuşmasında, "Meclis ve Devrim Yüksek Konseyi, sonuçları önümüzdeki günlerde belli olacak olan başörtüsü konusu üzerinde çalışıyor ve inceliyor" ifadelerine yer verdi.

Kararın belli tedbirler çerçevesinde alınacağını aktaran Muntazeri, çalışmaların 15 güne kadar sonuçlanacağını belirtti.

Sputnik'te yer alan habere göre; İran yönetiminin, iki buçuk ayı geride bırakan ve ülkede görülen en uzun süreli yönetim karşıtı protestolardan biri sayılan gösteriler sonrasında zorunlu başörtüsü uygulamasından vazgeçmeyi kabul etmese de muhafazakar Reisi hükümeti döneminde artan denetimlerin azaltılabileceği düşünülüyor.

Son olarak Cumhurbaşkanlığı Halkla İletişim Merkezi Başkanı Ahmed Salihi, 30 Kasım'da IRNA'da yayınlanan açıklamasında, "Toplumda yetkililere iletilen başörtüsü özgürlüğü talepleri var" ifadelerini kullanmıştı. (Kaynak)

Öne Çıkanlar