İran İnsan Hakları Örgütü: Gösterilerde 378 kişi öldü

İran İnsan Hakları Örgütü: Gösterilerde 378 kişi öldü
Yayınlanma:
A+ A-
İran İnsan Hakları Örgütü (IHR), Mahsa Amini protestolarında son bir haftada güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu yaklaşık 40 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Artı Gerçek- Norveç merkezli IHR'ye ait internet sitesinde dün yayımlanan raporda, İran’da üçüncü ayına giren gösterilere ilişkin bilgi verildi.

Ülkedeki 31 eyaletten 25'ine dair verilerin yer aldığı raporda, en fazla ölümün Sünnilerin yoğunlukta olduğu Sistan-Belucistan eyaletinde yaşandığı belirtildi.

Raporda, Sistan-Belucistan eyaletinde 123, Tahran ve Kürdistan'da 40, Batı Azerbaycan'da 39, Mazenderan'da 33, Gilan 23, Elborz'da 15, Kirmaşan’da 14, Huzistan'da 9, Horasan-ı Rezevi ve İsfahan'da 5'er, Zencan ve Doğu Azerbaycan'da 4'er, Merkezi, Kazvin ve Loristan'da 3'er, Kohgiluye-Buyer Ahmed, Erdebil, İylam, Buşehr, Fars ve Hemedan'da ikişer, Hürmüzgan, Simnan ve Kirman'da da birer göstericinin öldüğü kaydedildi.

Ölen göstericilerden 47'sinin 18 yaş altı, 27'sinin de kadın olduğu ifade edilirken, sadece son bir haftada yaklaşık 40 kişinin öldüğü belirtildi.

Rojılat ve İran geneline yayılan gösterilerde 50 civarında güvenlik görevlisinin öldüğü de belirtiliyor.

HRANA ÖLÜ SAYISINI 410'A ULAŞTIĞINI KAYDETTİ

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Aktivistleri Ajanası HRANA ise 19 Kasım'da yaptığı açıklamada, 17 Eylül'den beri yapılan rejim karşıtı gösterilerde 410 eylemcinin öldüğünü duyurdu.

Örgüte göre eylemlerde 54 güvenlik gücü de ayrıca öldü. 140' üniversitede yapılan eylemlerde gözaltına alınan binlerce öğrenciden ise 524'ü tutuklandı.

Öne Çıkanlar