İran İnsan Hakları Örgütü: Protestolarda 83 kişi hayatını kaybetti

İran İnsan Hakları Örgütü: Protestolarda 83 kişi hayatını kaybetti
Yayınlanma:
A+ A-
İran İnsan Hakları Örgütü, İran genelindeki protestolarda şimdiye kadar 83 kişinin öldürüldüğünü ve öldürülenlerden çoğunun 18 yaşından küçük olduğunu açıkladı.

İran İnsan Hakları Örgütü, İran genelinde gerçekleşen protesto gösterileriyle ilgili bir açıklama yaptı. İran hükümetinin baskı ve saldırılarının kınandığı açıklamada, uluslararası toplumdan bir kez daha İran hükümetinin göstericilere karşı eylemlerinin durdurulmasını talep edildi.

İnsan Hakları Örgütü, açıklamasında İran genelindeki gösterilerde şimdiye kadar İran güvenlik güçleri tarafından İran’ın farklı kentlerinde 83 kişinin öldürüldüğünü duyurdu.

Örgüt, İran güvenlik güçlerince gösterilerde şimdiye kadar Mazenderan’da 26, Gilan’da 11, Doğu Azerbaycan’da 11, Kirmaşan’da 6, Sine’de 6, Elburz’da 5, Tahran’da 4, Kuhgiloye ve Buyar Ehmed’de 2, Esfehan’da 2, Xoresana Rezewi’de 2, Zencan’da 2, Qezwin’de 2, Simnan’da 1, İlam’da 1 ve Buşêhr’de 1 kişinin öldürüldüğünü açıkladı.

Açıklamada ayrıca birçok gösterici ve sivil toplum aktivistin gözaltına alındığı ve gözaltı dalgasının devam ettiği bildirildi.

Öne Çıkanlar