İran nükleer anlaşma imzacılarından güvence istiyor

İran nükleer anlaşma imzacılarından güvence istiyor
İran Dişişler Bakanı Zarif, ABD'nin çekilmesinden sonra nükleer anlaşmada imzası bulunan ülkelerden İran'ın çıkarlarının korunması için garanti isteyeceklerini açıkladı

DÜNYA - İran Dişişler Bakanı Muhammed Zarif, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından, anlaşmada imzası bulunan Rusya ve Çin’in yanı sıra Avrupa Birliği turuna çıktı.

Zarif, Moskova ziyareti sırasında, imzacı ülkelerden İran'ın çıkarlarının korunması için garanti isteyeceklerini söyledi. İran Dışişleri Bakanı "tüm bu müzakerelerin nihai hedefi, anlaşma ile garantilenen İran halkının çıkarlarının korunacağına dair güvenceler elde etmektir" dedi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Araş da, "Avrupalıların İran’ın çıkarlarını temin etmek ve ABD’nin çıkışının yol açtığı zararları tazmin etmek amacıyla için gerekli güvenceler vermek için 45 ila 60 günü var" şeklinde konuştu.

Hafta sonu Çin'in başkenti Pekin'e giden İran Dışişleri Bakanı Zarif, Pazartesi günü de Moskova'daydı. Zarif, hafta sonuna doğru Brüksel'e gidecek.(HABER MERKEZİ) 

Öne Çıkanlar