İran türbe saldırısıyla ilgili iki kişiye idam cezası verdi

İran türbe saldırısıyla ilgili iki kişiye idam cezası verdi
Yayınlanma:
A+ A-
İran geçen sene Şiraz kentindeki Şii türbesinde 15 kişinin öldürüldüğü saldırıyı tasarlamaya yardım ettikleri iddiasıyla iki kişiye idam ezası verdi. Saldırıyı IŞİD üstlenmişti.

Artı Gerçek - İran geçen yıl 26 Ekim'de Fars eyaletindeki Şiraz kentinde Şiilere ait Şah Çerağ Türbesi’ne yapılan IŞİD saldırısının faillerine idam cezası verdi. Saldırıda 15 kişi ölmüş, IŞİD saldırının sorumluluğunu üstlenmişti.

Resmi haber ajansı IRNA'nın aktardığına göre Fars Vilayeti Savcısı Kazım Musavi saldırıyla bağlantılı olarak tutuklanan iki kişinin aralarında "Fesat Fil Arz" yani "yeryüzünde yolsuzluğu yaymak" ve "ulusal güvenliği bozmak" suçlamalarının da bulunduğu suçlamalardan idam cezası aldığını açıkladı. Musavi cezalara temyiz yolunun açık olduğunu duyurdu.

İkisi çocuk 15 kişinin öldürüldüğü, 21 kişinin yaralandığı saldırıyı IŞİD üstlenmiş, güvenlik kamerası görüntüleri tek başına olan saldırganın türbedekilere çantasından çıkardığı uzun namlulu tüfekle ateş açtığını göstermişti. Tacikistan vatandaşı olduğu açıklanan saldırgan yaralı olarak yakalanmış daha sonra kaldırıldığı hastanede ölmüştü.

İran medyasına göre idam cezası alan iki kişi mahkemede Afganistan'daki IŞİD üyeleri ile temasta bulunduklarını ve saldırıyı tasarlamaya yardım ettiklerini kabul etti. Savcı Musavi yargılanan üç diğer kişiye de 5 ila 25 yıl arasında değişen hapis cezaları verildiğini duyurdu.

NE OLMUŞTU?

Saldırının ardından kentte üç gün yas ilan edilmiş, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi Şah Çerağ Türbesi’ne yönelik saldırının “kesinlikle cevapsız kalmayacağını” belirterek "güvenlik güçlerinin olayı açıklığa kavuşturacağını ve saldırıyı tasarlayanlara ders niteliğinde bir cevap vereceğini" söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar