İran'da türbeye IŞİD saldırısından yargılanan iki kişi idam edildi

İran'da türbeye IŞİD saldırısından yargılanan iki kişi idam edildi
İran'da geçen yıl Şiraz kentindeki Şah Çerağ türbesine yapılan IŞİD saldırısını organize etmeye yardım etmek suçundan yargılanan iki kişi idam edildi. Saldırıda 13 kişi öldürülmüştü.

Artı Gerçek - İran'ın Şiraz kentinde 13 kişinin öldüğü Şiilere ait Şah Çerağ Türbesi saldırısının organize edilmesine yardım ettikleri gerekçesiyle iki kişi hakkında verilen idam cezası infaz edildi. İran’ın yarı resmi Tesnim Haber Ajansı'na göre, infaz bu sabah Şiraz’daki 9. Cadde’de gerçekleştirildi. İran Yargıtayı 24 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, Muhammed Ramiz Reşidi ve Naim Haşimi'nin idam cezasına çarptırıldıklarını duyurmuştu. Yargıtay, Reşidi ve Haşimi'nin İran Ceza Hukuku'na göre idam cezasına çarptırılmalarının gerekçesi olan "Allah'a isyan, devlete savaş açmak ve yeryüzünde bozgunculuk çıkartma" suçlarının sabit görüldüğüne hükmetmişti.

İran basınına göre Haşimi ile Reşidi yargılanmaları sırasında Afganistan'daki IŞİD üyeleri ile irtibatta olduklarını ve türbeye yapılan saldırının organize edilmesine yardımcı olduklarını söyledi. Şiraz'daki Şah Çerağ Türbesi'ne ekim ayında düzenlenen silahlı saldırıda daha önce 15 olarak açıklanan ölü sayısı 13'e düşürülmüştü. 30 kişinin de yaralandığı saldırıyı, IŞİD üstlenmişti. Devlet televizyonunda yayınlanan güvenlik kamerası görüntülerinde bir saldırgan çantasından çıkardığı tüfekle türbeye girdiği ve kaçıp saklanmaya çalışan kişilere ateş ederken görülmüştü. Tacikistan vatandaşı olduğu açıklanan saldırgan, saldırı sırasında aldığı yaralar nedeniyle kaldırıldığı hastanede ölmüştü. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar