İran'daki idamlara karşı SOHRAM'dan imza kampanyası

İran'daki idamlara karşı SOHRAM'dan imza kampanyası
Yayınlanma:
A+ A-
Sosyal Hizmet, Rehabilitasyon ve Adaptasyon Merkezi Derneği, İran'da göstericilerin idam edilmesine karşı kampanya başlattı. Çağrı metninin üst düzey İranlı yetkililere gönderilmesi istendi.

Artı Gerçek - İşkence, Savaş ve Şiddet Mağdurları İçin Sosyal Yardımlaşma, Rehabilitasyon ve Adaptasyon Merkezi (SOHRAM - CASRA), İran'da eylemcilerin idam edilmesine karşı imza kampanyası başlattı. "Yaşam hakkı kutsaldır diyen insanlarımıza çağrımızdır" denilen açıklamada, ilgili metnin üst düzey İranlı yetkililere e-posta veya Twitter üzerinden yollanması çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, "İnsanın olmazsa olmaz haklarından olan Yaşam Hakkının ihlali olan idam cezaları nerde uygulanırsa uygulansın bir insan hakları ihlali ve toplumu derinden sarsan bir toplumsal travmadır" denilerek şöyle devam edildi: "Hele ki siyasi idamlar bizde 1960 darbecilerinin 1961 de Adnan Menderes ve iki bakanı, 1971 de Deniz Gezmiş ve diğerlerini, 1980 darbecilerinin Erdal Eren’in idamlarında olduğu gibi her toplumda kuşaklara sirayet eden toplumsal travmalara ve siyasal çalkantılara sebep olur"

"Ülkemiz 2004 yılında yapılan yasa değişikliğiyle toplumsal travmalara sebep olan bu ayıptan kurtulmuştur. Ancak birçok ülkede idamlar hala devam ediyor" diyen SOHRAM, İran'a şu eleştirileri getirdi:

"Bilindiği gibi komşumuz Iranda bir süredir devam eden olaylar sebebiyle siyasi saiklerle onlarca idam cezası verilmiş ve ne yazık ki gençliklerinin baharında 3 genç 08 Aralık 2022 ve 07 Ocak 2023 tarihlerinde toplumsal travmayı derinleştirecek bir şekilde sergilenerek idam edilerek yaşamdan koparılmıştır.

Komşumuz Iran yöneticileri ve liderlerine kuşakları etkileyecek toplumsal travmalara sebep olacak idam infazlarının durdurulması ve verilmiş olan idam cezalarının yeniden gözden geçirmeleri için hazırladığımız ekte kurumumuz imzasıyla yolladığımız çağrı metnine sadece isminizi ekleyerek aşağıda ki e-mail ve twitter adresleri aracılığıyla Iran yetkililerine yollayarak belki birkaç yaşamı kurtaracak kampanyamıza katkıda bulunabilirsiniz."

SOHRAM Başkanı Mim Yavuz Binbay'ın imzasını taşıyan açıklama, "İdam, Savaş, İşkence ve her türlü şiddet insanlığa karşı bir suç olduğu kadar, Allah’a karşı da işlenmiş bir suçtur. Çünkü Allah'a ait olan ruhu incitir" ifadeleriyle son buldu.

Kampanya için e-posta adresleri ve Twitter hesapları verilen İranlı yetkililer şöyle:

- İran İslam Cumhuriyeti'nin ruhani lideri Ayetullaj Ali Hamaney,

Email: [email protected]; Twitter: @khamenei_ir

- İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi

Email: [email protected]’eesi.ir; Twitter: @raisi_com

- İran Yargı Erki Başkanı Gulam Hüseyin Muhsini Ejei

Email: [email protected] / [email protected] / [email protected]

- İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan,

[email protected]

- İran İnsan Hakları Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Bakıri Kani

Email: [email protected]

- İran'ın Cenevre'deki Birleşmiş Milletler Büyükelçisi ve Daimi Temsilcisi İsmail Bekayi Hamane

Email: [email protected]

- İran'ın Brüksel Büyükelçisi Hüseyin Dehghani

Email: [email protected]

- İran'ın Türkiye Büyükelçiliği

Twitter: @Iran_in_Turkey

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar