İran’dan Ankara’ya: Olup bitenleri unutalım

İran’dan Ankara’ya: Olup bitenleri unutalım
İran Dışişleri Bakan Yardımcısı İbrahim Rahimpur, Türkiye’nin bazı politikalarını anlamakta zorlandıklarını ancak buna rağmen alttan aldıklarını...

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı İbrahim Rahimpur, Türkiye’nin bazı politikalarını anlamakta zorlandıklarını ancak buna rağmen alttan aldıklarını söyledi.

DÜNYA – İran basınına konuşan Rahimpur, Türkiye’nin darbe girişimi sonrası zorlu bir süreçten geçtiğini söyleyerek, "İran olarak bunu anlıyoruz ve yardımcı olmaya da hazırız. Fakat Ankara’nın bazı politikalarını anlayamıyoruz" diye konuştu.

İranlı diplomat, "Belki ihtiyaç ve yaşadığı sorunlar Ankara’nın İsrail, Suudi Arabistan ve ABD Başkanı Trump’a yönelmesine neden oldu. Türkiye’deki dostlarımızın hesaplamalarını bölgedeki gerçekler ve uzun vadeli hedefler doğrultusunda yapmalarını umut ederiz. İran olarak, çoklu kartlarla oynamanın uzun vadede tüm kartların kaybedilmesine neden olacağına inanıyoruz" ifadelerini kullandı.

Ankara’dan İran’a yönelik yapılan eleştirel söylemler konusunda Tahran’ın "alttan aldığını" ifade eden Rahimpur, "Türk dostlarımızın ülkedeki darbe nedeniyle sorunlar yaşadığını biliyoruz bu yüzden milli menfaatlerimiz, onurumuz ve güvenliğimizin zarar görmediği sürece alttan alıyoruz" açıklamasında bulundu.

YENİ BİR SAYFA AÇALIM SİNYALİ

Türkiye’nin Suriye konusundaki bazı girişimlerinin İran’ın çıkarlarına ters düştüğünü savunan Rahimpur, "Buna rağmen biz kavga etmeyip Ankara’daki dostlarımızın onlara en iyi yardımcı olacak ülkenin İran olacağının farkına varmalarını bekliyoruz. Türkiye’yle olup biten olumsuz şeyleri unutabiliriz. Bundan sonra Suriye ve Irak’taki sorunların çözümü konusunda daha ciddi işbirliği yapabiliriz" dedi.

İranlı diplomat, iki ülke arasında yaşanan sürtüşmelere rağmen Tahran’ın Ankara’ya "hala güvenmeye devam ettiğini" dile getirdi. (Kaynak DHA)

Öne Çıkanlar