İran'ın dini lideri Hamaney'den 'on binlerce' kişiye af

İran'ın dini lideri Hamaney'den 'on binlerce' kişiye af
Yayınlanma:
A+ A-
İran'ın dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in, hakkında güvenlik suçlaması bulunan 'on binlerce kişi' için af çıkardığı açıklandı. Mahsa Amini eylemlerinde tutuklanan çok sayıda kişinin de serbest bırakılması bekleniyor.

Artı Gerçek - İran'da dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in, haklarında güvenlikle ilgili suçlamalar bulunan on binlerce tutukluyu 'affettiği' açıklandı. Bu kişiler arasında, son dönemde Mahsa Amini eylemlerinde tutuklanan birçok protestocunun da bulunduğu belirtildi. Ancak tam olarak kaç kişinin affedildiğine dair sayı verilmedi.

İran devlet medyasına göre af kararı, 1979'daki İslam Devrimi'nin yıldönümü vesilesiyle alındı. Karar uyarınca, "yabancı istihbarat için casuslukla, yabancı ajanlarla doğrudan temasla, kasten cinayet veya yaralamayla, devlet malına zarar verme veya kundaklamayla suçlanan veya davalarına bir başka kişinin müdahil olduğu kişiler" dışındaki tutukluların affedildiği belirtildi.

İnsan hakları kuruluşları, 22 yaşındaki Kürt kadın Mahsa Amini'nin saçının görünmesi gerekçesiyle 'ahlak polisi' tarafından gözaltına alındığı sırada ölmesinin ardından patlak veren protestolarda en az 20 bin kişinin gözaltına alındığını tahmin ediyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar