'İran'ın İsrail saldırısı yakın' iddiası: Rusya seyahat uyarısı yaptı, Brett McGurk İran'ın komşularını aradı

'İran'ın İsrail saldırısı yakın' iddiası: Rusya seyahat uyarısı yaptı, Brett McGurk İran'ın komşularını aradı
Bloomberg, İran'ın Şam Büyükelçiliği'ne İsrail tarafından düzenlenen saldırıya misilleme yapmasının yakın olduğunu ileri sürdü. ABD hem CENTCOM komutanını İsrail'e yolladı, hem de diplomatik girişim başlattı. Rusya ise bölgeye seyahat uyarısı yaptı.

Artı Gerçek - İran'ın Şam Büyükelçiliği'ne İsrail tarafından düzenlenen hava saldırısına kısa süre içinde misilleme yapacağına dair iddialar, Ortadoğu'daki gerilimi iyice tırmandırdı. İki ülke arasında karşılıklı sert açıklamalar devam ederken, ABD'nin Ortadoğu elçisi Brett McGurk'ün İran'ın komşularına gerilimin düşürülmesine yardım etme çağrısında bulunduğu ileri sürüldü. Öte yandan, ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Michael Erik Kurilla'nın, olası bir saldırıyı ele almak için İsrail'i ziyaret edeceği belirtildi. Rusya ise Ortadoğu'ya seyahat uyarısında bulundu.

BLOOMBERG'DEN İDDİA: SALDIRI YAKIN

Bloomberg haber ajansı, ABD ve İsrail’in istihbarat bilgilerinden haberdar olduğu belirtilen kaynaklara dayandırdığı haberinde, İran'ın veya müttefiklerinin kısa süre içinde İsrail’e hassas füzelerin kullanılacağı büyük bir füze saldırısı düzenleyebileceğini ileri sürdü. Habere göre ABD ve müttefikleri, Şam Büyükelçiliği saldırısının ardından Tahran'ın veya vekillerinin, İsrail’deki askeri ve hükümet hedeflerine "büyük bir füze veya insansız hava aracı (İHA) saldırısı düzenlemesinin kaçınılmaz olduğuna inanıyor."

bloomberg.jpg

Kaynaklar, İran'ın hassas füzeler kullanma ihtimalinin yüksek olduğunu ve olası saldırının önümüzdeki günlerde düzenlenebileceğini iddia etti. Bir kaynak, istihbarat değerlendirmelerine göre "meselenin artık saldırının düzenlenip düzenlenmeyeceği değil, ne zaman düzenleneceği ile ilgili olduğunu" ileri sürdü. İddiaya göre İran, sadece İsrail'in idari ve askeri tesislerinin hedef alınmasını ve sivillere zarar verilmemesini öngörüyor.

AXIOS: CENTCOM KOMUTANI İSRAİL'E GİDİYOR

Amerikan haber sitesi Axios ise CENTCOM Komutanı General Michael Erik Kurilla'nın, İran'ın olası saldırısını ele almak için İsrail'i ziyaret edeceğini yazdı. İki İsrailli yetkiliye dayandırılan habere göre, ziyaret bugün gerçekleşecek. Haberde, Kurilla'nın olası İran saldırısına karşı savunma planlarını görüşmek üzere İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ve İsrail ordusunun üst düzey yetkilileriyle bir araya geleceği belirtildi.

REUTERS: MCGURK, İRAN'IN KOMŞULARINI ARADI

İsrail'in en yakın müttefiki olan ABD'ye dair bir diğer iddia da, Beyaz Saray'ın Ortadoğu elçisi Brett McGurk'ün İran'ın komşularının dışişleri bakanlarını arayarak arabuluculuk yapmalarını istediği yönünde. Buna göre McGurk, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Irak'ın dışişleri bakanlarını arayıp "İran'a gerilimin düşürülmesi çağrısı yapan bir mesaj iletmelerini" istedi.

Reuters'ın kaynağı, ilgili ülkelerin söz konusu mesajı Tahran'a ilettiğini de söyledi. İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan'ın dün söz konusu ülkelerin dışişleri bakanlarıyla telefonda görüşüp bölgesel gerilimleri ele aldığı açıklanmıştı.

RUSYA'DAN SEYAHAT UYARISI

Taraflar arasındaki gerilim tırmanırken, Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın da bugün vatandaşlarına Ortadağu'ya, özellikle de İsrail, Lübnan ve Filistin topraklarına seyahatten kaçınma uyarısı yapması dikkat çekti. Bu, Rusya'nın 7 Ekim'den beri bölgeye yaptığı ilk seyahat uyarısı oldu.

Açıklamada, "Ortadoğu'daki gergin durum devam ediyor. Filistin-İsrail ihtilaf bölgesinin yanı sıra Lübnan ile İsrail arasındaki 'Mavi Hat' bölgesindeki durum da hâlâ istikrarsız. Rusya vatandaşlarına, ciddi zorunluluk dışında, özellikle İsrail, Lübnan ve Filistin toprakları olmak üzere, bölgeyi ziyaret etmeme çağrısında bulunuyoruz" denildi.

'HAVA SAHASI KAPATILDI' İDDİASI VE LUFTHANSA'DAN TAHRAN KARARI

Öte yandan, İran haber ajansı Mehr'in sosyal medya hesabından dün yapılan Arapça bir paylaşımda, Tahran hava sahasının askeri tatbikat gerekçesiyle tamamen kapatıldığı ileri sürüldü. Paylaşım daha sonra silinip inkâr edilse de, Alman havayolu firması Lufthansa Tahran uçuşların askıya alma kararını iki gün daha uzattığını açıkladı. Lufthansa'dan yapılan duyuruda, Tahran uçuşlarının muhtemelen 13 Nisan'a dek yapılmayacağı belirtildi.

Lufthansa'ya ait olan ve haftada altı kez Viyana-Tahran uçuşları yapan Avusturya Havayolları ise bugünkü uçuşunu gerçekleştirmeyi planladığını ama kabin görevlilerinin geceyi Tahran'da geçirmemesi için uçuş saatlerini değiştirmeyi planladığını duyurdu.

HAMANEY: ŞEYTANİ REJİM CEZALANDIRILACAK

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney İsrail'in 1 Nisan günü düzenlediği ve yedi İran Devrim Muhafızları üyesini öldürdüğü Şam saldırısı için "cezalandırılması gerektiğini ve cezalandırılacağını" söylemişti. Hamaney, ramazan ayının son bulması vesilesiyle dün yaptığı konuşmada, Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü'nün üst düzey komutanlarından Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahidi ile Tuğgeneral Muhammed Hadi Hac Rahimi'nin de öldürüldüğü saldırı konusunda "Şeytani rejim bir hata yaptı ve cezalandırılmalı, cezalandırılacak da" demişti.

BIDEN: İSRAİL'E SARSILMAZ DESTEĞİMİZ SÜRECEK

ABD Başkanı Joe Biden ise dün yaptığı açıklamada, olası bir İran saldırısına karşı "İsrail'e sarsılmaz şekilde destek vermeyi" sürdüreceklerini söylemişti.

İSRAİL: SÜRPRİZLER HAZIRLADIK

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ise İran'ın kendilerine saldırması halinde "sürpriz yapma" tehdidinde bulunmuştu. Lübnan sınırındaki askerlerle bir araya gelen Gallant, "Ortadoğu'nun neresinde olursa olsun, İsrail topraklarına saldıranlara karşı, kararlı bir saldırı eylemiyle çok hızlı bir şekilde nasıl karşılık vereceklerini bildiklerini" ileri sürdü. Gallant, "İsrail'in tepkisi çok etkili olacak ve yıllar boyunca başarılı olduğumuz şeylerden biri de düşmanın ona ne gibi sürprizler hazırladığımızı asla bilememesidir" tehdidinde bulundu.

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz da, X platformundan yaptığı paylaşımda, "İran topraklarından İsrail'e saldırı düzenlenmesi halinde karşılık vereceklerini ve bu ülkeyi hedef alacaklarını" söylemişti.

NE OLMUŞTU?

İsrail'in 1 Nisan akşamı İran'ın Şam Büyükelçiliği'ne düzenlediği hava saldırısında Devrim Muhafızları Ordusu'nun üst düzey isimlerinden Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahidi dahil yedi kişi öldü. İran'ın Şam Büyükelçisi Hüseyin Ekberi, İsrail'in binayı F-35 savaş uçaklarından fırlatılan altı füzeyle hedef aldığını açıkladı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar