İran'da protestolara destek veren iki kadın oyuncu gözaltına alındı

İran'da protestolara destek veren iki kadın oyuncu gözaltına alındı
Mahsa Amini eylemlerinin sürdüğü İran'da hükümet, ünlü isimler üzerindeki baskıyı artırmaya başladı. Son olarak, sosyal medya üzerinden protestolara destek açıklaması yapan iki ünlü kadın oyuncu gözaltına alındı.

Artı Gerçek - İran'da Mahsa Amini'nin öldürülmesi üzerine başlayan hükümet karşıtı protestolara destek veren kadın oyuncular Hengameh Ghaziani ve Katayoun Riahi gözaltına alındı. İran'ın resmi haber ajansı IRNA'nın verdiği bilgiye göre, savcılık iki oyuncuyu "İran yetkililerine karşı komplo kurmakla" suçladı.

'SON PAYLAŞIMI OLABİLİR'

Başörtüsünü çıkararak protestolara destek veren Ghaziani, gözaltına alınması öncesi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Bu benim son paylaşımım olabilir. Şu andan itibaren başıma ne gelirse gelsin, bilin ki her zaman olduğu gibi son nefesime kadar İran halkının yanındayım" dedi.

Ghaziani'nin videoda konuşmadan kameraya baktığı, daha sonra da arkasını dönerek saçını at kuyruğu şeklinde bağladığı görüldü.

İRAN HÜKÜMETİ ÜNLÜ İSİMLER ÜZERİNDEKİ BASKIYI ARTIRIYOR

Ghaziani geçen hafta yaptığı bir paylaşımda da, "50'den fazla çocuğu öldürdüklerini belirterek" İran yönetimine "çocuk katili" demişti. İran devlet medyası Ghaziani'nin "ayaklanmaları teşvik etmek ve desteklemek ile muhalefet medyasıyla temas kurmak" suçlamalarıyla gözaltına alındığını belirtti. Riahi de daha sonra aynı soruşturmada gözaltına alındı.

İran hükümetinin daha önce de ünlü isimler üzerinde baskı kurduğu ve zorla itiraf aldığı biliniyor. Son olarak hafta sonunda İran'ın en tanınan futbol takımlarından Persepolis FC'nin teknik direktörü Yahya Golmohammadi de yorumları nedeniyle ifade vermek için savcılığa çağrıdı. Öte yandan, İran'ın Boks Federasyonu Başkanı Hossein Soori de "Artık çok kolay insan kanı döken ülkeme hizmet edemem" diyerek bir turnuva için gittiği İspanya'dan geri dönmeyeceğini açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar