Irkçılık tartışmasıyla gündemdeydi: İrlanda Jimnastik Federasyonu'ndan resmi özür

Irkçılık tartışmasıyla gündemdeydi: İrlanda Jimnastik Federasyonu'ndan resmi özür
Yayınlanma:
A+ A-
İrlanda Jimnastik Federasyonu cuma günü yeniden gündeme gelen ve Mart 2022'deki bir madalya töreni sırasında siyah sporcunun görmezden gelinmesiyle ilgili resmi özür yayınladı. Federasyon, "her zaman iyi niyetle hareket ettiğimizi bilin" dedi

Artı Gerçek - İrlanda Jimnastik Federasyonu sosyal medyada milyonlarca kez izlendikten sonra tekrar gündeme gelen ve mart 2022'deki bir madalya töreninde siyah sporcunun görmezden gelinerek madalya takılmamasıyla ilgili özür yayınladı.

NE OLMUŞTU?

Dün, dört kez Olimpiyat şampiyonu olan ABD vatandaşı ünlü jimnastikçi Simone Biles, İrlanda'daki bir jimnastik etkinliği töreninde siyah çocuk sporcuya madalya verilmemesine ilişkin videonun sosyal medyada viral olmasının ardından "hiçbir spor dalında ırkçılığa yer olmadığını" söylemişti. Olay, Mart 2022'de Dublin'de düzenlenen bir Gymstart etkinliğinde meydana gelmiş, bir sıra çocuğa madalyaları verilmiş ancak madalyaları takmakla görevli kişinin siyah kız çocuğuna sıra gelince ödülünü vermeyerek pas geçtiği görülmüştü.

'YÜZ YÜZE ÖZÜR DİLEDİK'

Yapılan açıklamada, "O gün yaşananlar yaşanmamalıydı ve bunun için çok üzgünüz" ifadeleri kullanıldı. Federasyon, o tarihten bu yana yaşananların daha fazla üzüntüye neden olmasından dolayı duyulan üzüntüyü de vurguladı. Açıklama şöyle devam etti: "Lütfen bu çok zor ve hassas meseleyi çözmeye çalışırken her zaman iyi niyetle ve en iyi niyetle hareket ettiğimizi bilin. En iyi yaklaşımın bu olduğuna inandığımız için olaydan sonra yüz yüze özür diledik. Daha sonra arabuluculuğun en iyi yol olduğunu düşündük."

'BAĞIMSIZ UZMAN ATADIK'

"Artık daha fazlasını yapmamız gerektiğini biliyoruz" diye devam edilen açıklamada böyle bir şeyin bir daha yaşanmasını önleme konusunda kararlı olunduğu ve prosedürlerin gözden geçirilmesi için bağımsız bir uzman atandığı vurgulandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar