İrlanda Jimnastik Federasyonu'ndan 'ırkçılık' açıklaması: 'Yaşananlar kabul edilemez'

İrlanda Jimnastik Federasyonu'ndan 'ırkçılık' açıklaması: 'Yaşananlar kabul edilemez'
Yayınlanma:
A+ A-
İrlanda Jimnastik Federasyonu, 2022’de çocukların yarıştığı jimnastik oyunlarında siyah bir çocuğa madalya verilmemesi konusunda açıklama yaptı. Federasyon, olayın soruşturulduğunu ve aileye yazılı özür iletildiğini belirtti.

Artı Gerçek - Sosyal medyada milyonlarca kez izlenen bir videoda, İrlanda’da 2022 yılında yapılan jimnastik oyunlarında çocuk jimnastikçilere madalya verilirken sırada bulunan siyah bir çocuğun pas geçilmesi "İrlanda’da ırkçılık yapıldığı" konusunda sert eleştirilere neden oldu. Bunun üzerine dün açıklama yapan İrlanda Jimnastik Federasyonu dolaşımdaki videodan bilgileri olduğunu, bu konuda şikayet aldıklarını ve ağustos ayında bu konunun çözüme kavuşturulduğunu duyurdu.

Açıklamada, "Şikayette, etkinlikte görevlilerimizden birinin ırkçı davranışlarda bulunduğu iddia ediliyordu. E-postayı aldıktan sonra konuyu araştırdık. Federasyon, derhal aile ile temasa geçerek endişelerini dile getirdi ve konunun araştırıldığı konusunda güvence verdi" ifadeleri kullanıldı.

'YAŞANANLAR KABUL EDİLMEZ'

"İlgili yetkilinin kimliğinin tespit edildiğini ve hakkındaki şikayetle ilgili bilgilendirildiğini" vurgulayan Jimnastik Federasyonu, "Söz konusu görevli, yaşananların kabul edilemez olduğunu tamamen kabul etmiş ancak bunun kasıtlı olmadığını vurgulamıştır" açıklamasını yaptı. İlgili görevli, federasyona yaptığı açıklamada "hatanın farkına vardıktan sonra derhal hatayı düzelttiklerini ve yarışmacının oyun alanından ayrılmadan önce madalyasının kendisine takdim edilmesini sağladıklarını" söyledi.

YAZILI ÖZÜR DİLEDİ

Açıklamada, "Yetkili ayrıca, dürüst bir hata olarak nitelendirdikleri bu durumdan dolayı derin üzüntü duyduklarını ifade etmiş, yarışmacı ve ailesinden şahsen özür dileme fırsatı talep etmiştir" dendi. Federasyon, başlangıçta reddedilen bu talebin yarışmacı ve ailesine yazılı özür iletilmesiyle karşılandığını vurguladı. (DHA)

Öne Çıkanlar