İskoçya Başbakanı'nın Gazze'de mahsur kalan akrabası video paylaştı: 'Bu son videom olacak, insanlık nerede?'

İskoçya Başbakanı'nın Gazze'de mahsur kalan akrabası video paylaştı: 'Bu son videom olacak, insanlık nerede?'
İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf'un Gazze'de mahsur kalan kayınvalidesi gözyaşlarına video paylaşımı yaptı. Elizabeth el Nakla "Bu son videom olacak. İnsanlık nerede? Dünyanın neresinde insanların kalbi var da bu çağda buna izin veriyor?" dedi.

Artı Gerçek - İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf, sosyal medya platformu X'ten Filistinli eşi Nadia El-Nakla'nın Gazze'de mahsur kalan annesinin videosunu paylaştı. Elizabeth El-Nakla, gözyaşlarına hakim olamayarak konuştuğu videoda, şunları söyledi:

"Bu benim son videom olacak. Gazze'den herkes bizim olduğumuz yere doğru ilerliyor. Bir milyon insan. Yiyecek yok, su yok. Ve hala giderken onları bombalıyorlar. Onları nereye koyacağız? Ama kızlarım, hastanedeki tüm bu insanlar tahliye edilemez. İnsanlık nerede? Dünyanın neresinde insanların kalbi var da bu çağda buna izin veriyor? Allah yardımcımız olsun. Hoşça kalın."

"GİDECEK HİÇBİR YERİ OLMADIĞI İÇİN O DA HERKES GİBİ KAPANA KISILMIŞ DURUMDA"

İskoçya Başbakanı Yusuf da videoyla birlikte yaptığı yazılı paylaşımda videodaki kişinin İskoçya'dan emekli bir hemşire olan, kayınvalidesi Elizabeth El-Nakla olduğunu belirterek "Gazze'deki insanların büyük çoğunluğu gibi onun da Hamas'la hiçbir ilgisi yok. Kendisine Gazze'yi terk etmesi söylendi ancak nüfusun geri kalanı gibi o da gidecek hiçbir yeri olmadığı için kapana kısılmış durumda" ifadelerini kullandı.

'ULUSLARARASI TOPLUM HAREKETE GEÇMELİ'

Hamza Yusuf, bir diğer paylaşımında da Birleşmiş Milletlerin (BM), "İsrail'in Gazze'deki sivillerden 1,1 milyonunun yerlerinden ayrılarak bölgenin güneyine geçmelerini istemesinin" yıkıcı insani sonuçlara yol açacağına ilişkin değerlendirmesini hatırlatarak, "Uluslararası toplum harekete geçmeli ve toplu cezalandırmaya son verilmesini talep etmelidir. Yeter. Masum erkek, kadın ve çocukların ölümünün hiçbir gerekçesi olamaz."

FİLİSTİNLİ EŞİNİN ANNE VE BABASI GAZZE'DE MAHSUR KALDI

Yusuf, 9 Ekim'de yaptığı açıklamada, Filistinli eşinin annesi ve babasının Gazze'de mahsur kaldığını söylemişti. Hamza Yusuf, eşinin İskoçya'da yaşayan annesi ve babasının, İsrail ve Gazze'deki gelişmeler sırasında kayınpederinin 92 yaşındaki hasta annesini ziyaret için Gazze'de bulunduklarını ve bölgede mahsur kaldıklarını aktarmıştı. İsraillilerin, onlara ülkeyi terk etmelerini söylediğini ancak ülkeden çıkmalarının mümkün olmadığını ifade eden Yusuf, İngiltere Dışişleri Bakanlığının güvenli geçiş garantisi veremeyeceğini kaydetmişti. (AA)

Öne Çıkanlar