İspanya erken seçime hazırlanıyor: Aşırı sağ 50 yıl sonra iktidarda yer alabilir

İspanya erken seçime hazırlanıyor:  Aşırı sağ 50 yıl sonra iktidarda yer alabilir
İspanya'da 23 Temmuz'daki genel seçim öncesi son anketler yayımlandı. Anketlere göre aşırı sağcı Vox partisi kilit önemdeki üçüncü sırada. Bu durum ülkede diktatör Franco'nun 1975'teki ölümünden sonra ilk kez aşırı sağı iktidara getirebilir.

Artı Gerçek - İspanya'da 23 Temmuz'da yapılacak erken genel seçimler öncesinde anketler, son 3,5 yıldır iktidarda olan sol koalisyon hükümetinin kaybedeceği ve yerine aşırı sağın ilk defa iktidarın parçası olacağı sağ koalisyon hükümetine işaret ediyor. Böyle bir koalisyon, İspanya'yı yaklaşık 40 yıl boyunca yöneten diktatör General Francisco Franco'nun 1975'teki ölümünün ardından ülkenin demokrasiye geçişinden bu yana ilk kez aşırı sağcı bir gücü İspanyol hükümetine geri getirecektir.

İspanya Başbakanı Pedro Sánchez, partisi Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) ve onun küçük koalisyon ortağı solcu Unidas Podemos'un ("Birleşebiliriz") yerel ve bölgesel seçimlerde yenilgiye uğramasının ardından erken seçim çağrısında bulunmuştu. Merkez sağ Halk Partisi (PP) 28 Mayıs seçimlerinden en çok oyu alarak çıkmıştı. Genel seçimler için yapılan anketler PP'yi sürekli olarak birinci sırada gösteriyor ancak hükümet kurmak için aşırı sağcı Vox partisinin desteğine ihtiyaç duyacağı belirtiliyor.

SON ANKETLER BUGÜN YAYIMLANDI

İspanya'daki seçim yasası gereği son anketler bugün yayımlandı. Başbakanlığa bağlı Sosyolojik Araştırmalar Merkezi (CIS) dışındaki tüm anketler erken genel seçimin kazananını, halihazırda ana muhalefette bulunan sağ görüşlü Halk Partisi (PP) olarak gösterdi. CIS ise iktidarın büyük ortağı Sosyalist İşçi Partisinin (PSOE), az bir farkla da olsa PP'nin önünde olduğunu ileri sürdü. Anketler, PP'nin birinci parti çıkacağına ancak çoğunluğu korumak için gereken 176 sandalyeye erişemeyeceğine ve hükümet kurmak için aşırı sağcı Vox partisiyle koalisyon kurmak zorunda kalacağına işaret ediyor.

Senaryolardan biri, anketlerin de işaret ettiği gibi PP ve Vox'un koalisyon kurması. Seçimden, anketlerin aksine bir sonuç çıkması halinde ise şu anda olduğu gibi ayrılıkçı Bask ve Katalan siyasi partilerin dışarıdan desteğiyle meclis aritmetiğinde azınlıkta kalan PSOE ve Sumar'ın (Unidas Podemos'a alternatif olarak sol partilerin kurduğu yeni ittifak) hükümet kurması öngörülüyor.Podemos da Sumar'ın içinde yer alıyor.

FRANCO DÖNEMİ SONRASI BİR İLK GERÇEKLEŞEBİLİR

Beklendiği gibi İspanya'da hükümetin sol koalisyondan sağ koalisyona geçmesi halinde, diktatör Francisco Franco'nun öldüğü 20 Kasım 1975'ten bu yana ilk defa aşırı sağcı bir siyasi parti (Vox) iktidara gelmiş olacak.

Halk Partisi ve Vox, Mayıs ayından bu yana yaklaşık 140 şehir ve kasabayı birlikte yönetme ve halihazırda birlikte yönettikleri bölgelere iki bölge daha ekleme konusunda anlaştı. PP lideri ve başbakan adayı Senatör Alberto Núñez Feijóo, ulusal düzeyde bir ortaklığı göz ardı etmiyor.

AŞIRI SAĞCI VOX NEYİ SAVUNUYOR?

PP ve Vox, iktidara gelmeleri halinde sol koalisyon hükümetinin son 3,5 yılda çıkardığı ötenazi, cinsel eşitlik ve kadına karşı şiddetle mücadele, Demokratik Bellek (Franco döneminin izleriyle hesaplaşma, toplu mezarların açılması), çalışma reformu ve konut sorunuyla ilgili yasaları iptal edeceğini belirtiyor.

Düzensiz göçmen ve İslam karşıtı politikaları olan Vox ayrıca İspanya'nın 17 özerk yönetimindeki hakların kısıtlanarak daha merkeziyetçi bir yapıya geçmesini ve Bask ile Katalonya'daki ayrılıkçı siyasi partilerin yasaklanmasını vadediyor. . 17 bölge diktataör Franco'nun ölümünden sonra ortaya çıkmıştı.

Londra'daki King's College'da İspanyol ve Avrupa Siyaseti ve Toplumu alanında kıdemli öğretim görevlisi Nagore Calvo Mendizabal, Vox'un manifestosunun neredeyse "Franco rejiminin ilkelerinin kopyalanıp yapıştırılması" olduğunu söyledi.İspanya'nın ötesinde, bir PP-Vox hükümeti, son zamanlarda İsveç, Finlandiya ve İtalya'da görülen bir eğilimle, bir başka AB üyesinin daha sağlam bir şekilde sağa kayması anlamına gelecek. Calvo, Almanya ve Fransa gibi ülkelerin böyle bir değişimin AB göç ve iklim politikaları için ne anlama geleceğinden endişe duyduklarını söyledi. Bu arada, İtalya'da iktidarda olan aşırı sağ görüşlü İtalya'nın Kardeşleri Partisinin lideri ve Başbakan Giorgia Meloni, bazı mitinglere canlı bağlantıyla katılarak Vox'a açık destek veriyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar