İspanya'nın La Palma Adası'ndaki yangın kontrol altına alınamıyor

İspanya'nın La Palma Adası'ndaki yangın kontrol altına alınamıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Kerberos sıcak hava dalgasının etkisi altında bulunan İspanya'ya bağlı Kanarya Adaları orman yangınlarıyla mücadele ediyor. La Palma adasında çıkan yangın halâ söndürülemezken, yükselen duman uydudan görüntülendi.

Artı Gerçek - Türkiye ile aynı sıcak hava dalgasının etkisi altında bulunan İspanya'nın La Palma adasında dün çıkan yangın kontrol altına alınamıyor. Kuzey Afrika ülkesi Fas'ın batısında bulunan, İspanya'ya bağlı Kanarya Adaları'nın en büyük beşinci adasında, en az 4 bin kişi tahliye edildi.

Söz konusu yangın cumartesi erken saatlerde, adanın kuzeyindeki El Pinar de Puntagorda adlı ağaçlık alanda çıkmıştı. Alevler kontrolden çıkarken, Puntagorda ve Tijarafe köylerinin tahliyesi zorunlu hale gelmişti.

uydu2.jpg
Yangından yükselen duman uydudan görüntülendi.

EVLERİNİ TERK ETMEK İSTEMEYENLERE ÇAĞRI

Yangına 10 hava aracı ve 300 itfaiyeci ile müdahale edilmesine rağmen alevler hâlâ kontrol altına alınamadı. Özerk yönetimin başkanı Fernando Clavijo, en az 13 evin kül olduğunu açıklayarak "Yerel halk arasında evlerini terk etmeye direnenler var ama sorumlu olma çağrısında bulunuyorum" açıklaması yaptı.

TENERIFE'DE DE YANGIN

La Palma'daki yangının 46 bin 500 hektardan daha geniş bir alanı etkilediği belirtilirken, yine Kanarya Adaları arasında bulunan Tenerife'de de dün bir orman yangını çıktı. Bu yangında da 50 kişinin tahliye edildiği, 60 hektar alanın hasar gördüğü belirtildi.

VOLKAN PATLAMASINA DA SAHNE OLMUŞTU

La Palma Adası, Eylül 2021'de de volkanik patlama nedeniyle gündeme gelmişti. Cumbre Vieja volkanının lav püskürtmeye başlamasıyla bu tarihte de binlerce kişi evlerini terk etmiş, 2 binden fazla yapı hasar görmüştü. Patlama üç ay sürerken, ada aylarca külle kaplı kalmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar