İspanyol mahkemesinden nüdizme onay: Çıplak dolaşabilir

İspanyol mahkemesinden nüdizme onay: Çıplak dolaşabilir
Yayınlanma:
A+ A-
İspanya'nın Valencia bölgesinde, sokakta çıplak gezdiği için bir adama kesilen para cezası iptal edildi. Ülkede nüdizmin yasak olmadığının altını çizen mahkeme, adamın kamu düzenini bozmadığını da vurguladı.

Artı Gerçek - İspanya'da Valencia bölgesinin yüksek mahkemesi, nüdist bir kişinin sokaklarda çıplak gezmeye devam edebileceğine hükmetti. 29 yaşındaki bilgisayar mühendisi Alejandro Colomar'a kesilen cezaların iptali kesinleşti.

Colomar, Valencia kentinin dışındaki Aldaia kasabasının sokaklarında çıplak gezdiği için yaklaşık 3 bin euroluk cezaya çarptırılmıştı. Yerel bir mahkeme bu cezaları iptal ederken, bölgenin yüksek mahkemesi de temyiz başvurusunda aynı yönde karar verdi.

İspanya'da kamusal alanda çıplak dolaşmak 1988 yılından beri yasal. İsteyen herkes, sokakta herhangi bir cezai işlemle karşılaşmaksızın çıplak gezebiliyor. Bununla birlikte, Valladolid ve Barselona bölgeleri, özellikle plajlardan uzak yerlerde nüdizme karşı kendi yasalarını çıkarmış durumda.

'KAMU DÜZENİNİ TEHDİT ETMEDİ'

Valencia yüksek mahkemesi ise 29 yaşındaki bilgisayar mühendisinin çıplak gezdiği Aldaia'da nüdizmi yasaklayan bir yasa olmadığına hükmetti. Mahkeme kararında, Colomar'ın sadece Aldaia'daki iki sokakta farklı zamanlarda çıplak görüldüğü, davranışının vatandaşların güvenliğini veya kamu düzenini tehdit etmediği belirtildi.

'CİNSEL BİR AMACIM YOK'

Yargı sürecinde de bir duruşmaya sadece botları ile çıplak girmeye çalışan Colomar ise Reuters ajansı ile söyleşisinde kamusal alanda ilk olarak 2020'de çıplak dolaşmaya başladığını söyledi. Hakaretten çok destek aldığını savunan ancak bir kez de bıçakla tehdit edildiğini anlatan Colomar, "Para cezasını hiçbir mantığı yok. Beni müstehcen teşhircilikle suçladılar. Sözlüğe göre bu suçlama cinsel niyet imasında bulunuyor ve bunun, benim yaptığımla hiçbir ilgisi yok" dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar