İsrail askeri 17 yaşındaki Filistinli'yi öldürdü

İsrail askeri 17 yaşındaki Filistinli'yi öldürdü
Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Kasım 2019 20:10
A+ A-
İsrail askerlerinin, bıçaklı saldırı girişiminde bulunduğu iddiasıyla ateş açtığı Filistinli genç hayatını kaybetti.

HABER MERKEZİ- İsrail askerlerinin,'İşgal altındaki Batı Şeria'da bıçaklı saldırı girişiminde bulunduğu iddiasıyla ateş açtığı 17 yaşındaki Filistinli Kuteybe Ziyad Yusuf Zahran isimli genç hayatını kaybetti.

İnsan hakları örgütleri son zamanlarda İsrail askerlerinin  benzeri nedenlere Filistinlilere yargısız infaz uygulamakla suçluyor.

İsrail polisinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail İşgali altında bulunan Zaatara (Tafuah) askeri kontrol noktasında, yanında taşıdığı bıçakla askerlere saldırmaya çalışan 17 yaşındaki bir Filistinlinin açılan ateş sonucu hayatını kaybettiği, İsrailli bir kadın askerin de şarapnel parçası isabet etmesi sonucu hafif yaralandığı bildirildi.

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise "İşgal altındaki Batı Şeria'nın Tulkerim kentine bağlı Alar beldesi sakinlerinden olduğu belirlenen 17 yaşındaki Kuteybe Ziyad Yusuf Zahran isimli Filistinli çocuk, bıçaklı saldırı girişimi iddiasıyla Zaatara kontrol noktasında işgal gücü tarafından açılan ateşle hayatını kaybetti." ifadeleri kullanıldı.

İNSAN HAKLARI ÖRGÜTLERİ İSRAİL'İ SUÇLUYOR

Son dönemde İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarındaki artış dikkati çekiyor. İsrail güçleri, "bıçaklı saldırı girişimi" veya "araçla ezme girişimi" iddiasıyla Filistinlilere yönelik ihlallerini sürdürüyor.

İnsan hakları örgütleri, İsrail'i, Filistinlilere yargısız infaz uygulamakla suçluyor.

Resmi istatistiklere göre, İsrail güçleri ile Filistinliler arasında 2015'ten bu yana işgal altındaki Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Gazze'de devam eden olaylarda, 2 Ürdün vatandaşı ve 269'u aşkın Filistinli ile 47 İsrail asker ve polisi hayatını kaybetti.