İsrail Askeri İstihbarat Direktörü'nden 7 Ekim istifası: Savaşın korkunç yükünü sonsuza kadar taşıyacağım

İsrail Askeri İstihbarat Direktörü'nden 7 Ekim istifası: Savaşın korkunç yükünü sonsuza kadar taşıyacağım
Hamas'ın 7 Ekim'de düzenlediği saldırıya izin veren istihbarat hatalarının sorumluluğunu kabul eden İsrail Askeri İstihbarat Direktörü, görevi bırakma kararını açıkladı.

Artı Gerçek - İsrail ordusu, Askeri İstihbarat Direktörü Tümgeneral Aharon Haliva'nın istifa ettiğini ve halefi atandıktan sonra görevden ayrılacağını duyurdu. Haliva, Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e düzenlediği saldırıya izin veren istihbarat hatalarının sorumluluğunu kabul ettiğini açıkladı.

'BİZE EMANET EDİLEN GÖREVİ YERİNE GETİREMEDİK'

İsrail ordusunun istihbarat şefi, emekliye ayrılma kararını duyuran mektubunda, "Benim komutam altındaki istihbarat bölümü, kendisine emanet edilen görevi yerine getiremedi. Görevim boyunca yetkinin yanında ağır sorumluluklar da getirdiğini biliyordum. O zamandan beri o kara günü yanımda taşıyorum. Savaşın korkunç yükünü sonsuza kadar taşıyacağım" dedi.

DEVLET SORUŞTURMA KOMİTESİ KURULMASI ÇAĞRISI

Hamas'ın 7 Ekim saldırısına yol açan tüm etken ve koşulları esaslı, derinlemesine, kapsamlı ve kesin şekilde araştırıp bulguları ortaya çıkaran devlet soruşturma komitesi kurulması çağrısında bulunan Haliva, ordunun Hamas'ın 7 Ekim katliamına giden süreçteki başarısızlıklarına ilişkin iç soruşturmalarında yer alıyor. Soruşturma sonuçlarının haziran ayı başında İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Herzi Halevi'ye sunulması planlanıyor.

SALDIRI SIRASINDA TATİLDEKİ HALİVA'YA ULAŞILAMADI

İsrail Askeri İstihbarat Direktörü, 7 Ekim'de Eilat'ta tatildeydi. Bildirildiğine göre o sabah saat 03.00 civarında, yaklaşan bir saldırı hakkında "Gazze'den gelen belirli işaretler" konusunda bilgilendirildi, ancak bu belirtilere ilişkin İsrail ordusunun en yüksek kademelerindeki istişarelerde yer almadığı ve kendisine telefonla da ulaşılamadı.

'İSTİŞARELERE KATILSAYDIM BİLE İŞE YARAMAZDI'

Haliva'nın daha sonra çevresindekilere "istişarelere katılmış olsaydı bile Hamas'ın görünüşe göre bir tatbikat yaptığı ve konuyla ilgilenmenin sabaha kadar bekleyebileceği sonucuna varacağını" söyleyerek "Bu, nihai sonucu hiçbir şekilde değiştirmezdi" dediği belirtildi.

NETANYAHU HARİÇ HERKES

Genelkurmay Başkanı Halevi ve iç istihbarat teşkilatı Şin Bet'in Başkanı Ronen Bar, Hamas'ın 7 Ekim saldırısının ardından sorumluluğu üstlendi, ancaksavaş devam ederken görevde kalmayı tercih etti.

Başbakan Benyamin Netanyahu ise şu ana kadar sorumluluğu kabul etmedi. Ancak anketler çoğu İsraillinin Netanyahu'yu saldırıyı önlemek veya saldırıya karşı savunma yapmak için yeterince çaba göstermemekle suçladığını gösteriyor. (Haaretz, Times of Israel, Reuters, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar