İsrail Başbakanlığı: Rehineler cuma gününden önce serbest bırakılmayacak

İsrail Başbakanlığı: Rehineler cuma gününden önce serbest bırakılmayacak
İsrail'de Ulusal Güvenlikten Sorumlu Başbakan Danışmanı Tzachi Hanegbi, bugün gerçekleşmesi beklenen rehine takasıyla ilgili açıklama yaptı. Hanegbi, rehinelerin Cuma gününden önce serbest bırakılmayacağını açıkladı. Ayrıca ateşkes de askıya alındı.

Artı Gerçek - İsrail ile Hamas arasında bugün başlaması beklenen rehine takasının ilk etabının Cuma günü gerçekleşeceği duyuruldu.

Haaretz'de yer alan habere göre, İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı, rehinelerin Cuma gününden önce serbest bırakılmayacağını söyledi. İsrail ayrıca ateşkesin de askıya alındığını açıkladı.

İsrail'de Ulusal Güvenlikten Sorumlu Başbakan Danışmanı Tzachi Hanegbi, medyadaki bazı İsrailli rehinelerin Perşembe günü serbest bırakılacağı yönündeki iddiaları reddetti ve en erken Cuma günü gerçekleşeceğini söyledi. Takasın varılan anlaşmaya uygun olarak yapılacağı ifade edildi.

İSRAİL DEVLET TELEVİZYONU SAAT VERMİŞTİ

Bugün (23 Kasım) saatler 10.00'ı gösterdiğinde rehine takasının başlaması bekleniyordu.

İsrail devlet televizyonu KAN'ın İsrailli üst düzey yetkiliye dayandırdığı haberinde, Gazze Şeridi'ndeki İsrailli rehinelerden ilk grubun bugün saat 10.00'dan itibaren serbest bırakılacağı belirtilmişti.

Hamas Uluslararası İlişkiler Ofisi Başkanı Musa Ebu Merzuk da İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara insani ara verilmesinin 23 Kasım Perşembe günü saat 10.00'da başlayacağını söylemişti.

KAÇ KİŞİ BIRAKILACAK?

Katar'ın arabuluculuğunda varılan anlaşma uyarınca, dört günlük geçici ateşkes sırasında Gazze'deki yaklaşık 240 rehinenin 50'si bırakılacak. İsrail de bunun karşılığında cezaevinde tutulan 150 Filistinli kadın ve genci salıverecek.

SAYI ARTABİLİR

Anlaşma uyarınca, Hamas'ın her 10 yeni rehineyi bırakması karşılığında ateşkes bir gün uzatılacak. İsrail kabinesinden yapılan açıklamada, bu senaryoda ek olarak bırakılması öngörülen Filistinli tutsakların sayısına ilişkin bir bilgi verilmedi.

İSRAİL 300 KİŞİLİK LİSTE YAYINLADI

Ancak İsrail Adalet Bakanlığı bu sabah 300 kişilik bir Filistinli esir listesi yayınlayarak, bırakılacak kişilerin sayısının artabileceğinin sinyalini verdi. Haaretz'e göre liste, İsrail kamuoyundan olası itirazların ve temyiz girişimlerinin değerlendirilmesi için esirlerin bırakılmasından önceki 24 saatlik yasal süre çerçevesinde yayımlandı. Buna göre, ateşkes sırasında Hamas'ın yeni rehineleri bırakması karşılığında, İsrail de söz konusu listedeki isimlerden bazılarını bırakacak. Listedeki hangi esirlerin bırakılacağına ise Başbakan Benjamin Netanyahu, Savuna Bakanı Yoav Gallant ve Güvenlik Kabinesi üyesi Benny Gantz karar verecek.

İSRAİL'İN LİSTESİNİN ÇOĞUNLUĞU ERKEK

BBC News ise İsrail Adalet Bakanlığı'nın yayınladığı listede potansiyel olarak bırakılacağı belirtilen 300 Filsitinlinin büyük çoğunluğunun 17-18 yaşında olduğunu, en gencinin 14, en yaşlısının ise 59 yaşında göründüğünü yazdı. BBC'ye göre, 300 kişinin 274'ü de erkek.

ABD'li bir yetkili ise Hamas'ın bırakılacağı rehineler arasında üç yaşındaki bir Amerikan vatandaşı çocuğun da bulunduğunu söyledi.

GAZZE'YE YAKIT GİRİŞİNE DE İZİN VERİLECEK

Anlaşma kapsamında, Gazze Şeridi'ne ateşkes sırasında her gün yüzlerce insani ve tıbbi yardım konvoyunun yanı sıra yakıt girişine de izin verilecek.

HAMAS LİDERİ SİNWAR'IN İHA ŞARTI

Hamas'tan yapılan açıklamaya göre İsrail, dört günlük ateşkes sırasında Gazze'nin güneyinde hava sahasına hiçbir sorti yapmamayı, kuzeyin hava sahasındaki sortilerini de altı saatle sınırlandırmayı kabul etti. İsrail aynı zamanda, geçici ateşkes sırasında Gazze'de hiç kimseyi de tutuklamayacak.

Jerusalem Post gazetesi ise Hamas lideri Yahya Sinwar'ın, İsrail'in ateşkes sırasında Gazze üzerinde insansız hava aracı (İHA) uçurulmaması yönündeki şartının da kabul edildiğini yazdı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar