İsrail Dışişleri Bakanlığı, Filistin devletini tanıyan üç ülkenin büyükelçilerini 'engizisyondan' geçirdi

İsrail Dışişleri Bakanlığı, Filistin devletini tanıyan üç ülkenin büyükelçilerini 'engizisyondan' geçirdi
Dün Filistin devletini tanıma açıklaması yapan İrlanda, İspanya, Norveç'in büyükelçilerini bakanlığa çağıran İsrail Dışişleri, üçlüye önce Hamas'ın kadın askerleri kaçırma videosunu zorla izletti, sonra fırça attı.

Artı Gerçek - İsrailli rehinelerin ailelerinin Başbakan Benyamin Netanyahu'ya Hamas'la esir takası-ateşkes anlaşmasına varması için baskıyı artırmak amacıyla yayımladığı video, hükümet tarafından bambaşka amaçlara alet edildi.

'ŞEYTANIN AKLINA GELMEZ'

Hamas'ın 7 Ekim saldırısının hedeflerinden biri olan Nahal Oz askeri üssünden 5 kadın askeri kaçırmasının İsrail toplumunda infial yaratan videosundan ne ders çıkardığı meçhul Netanyahu hükümeti, görüntüleri Filistin devletini tanıma açıklaması yapan üç ülkenin büyükelçilerine karşı kullandı.

ELÇİLERE YAPILANI İSRAİLLİ DİPLOMATLAR MEDYAYA ANLATTI

İsrail basınına konuşan Dışişleri'nden yetkililer, Filistin devletini tanıma kararlarını protesto etmenin bir parçası olarak, İspanya, Norveç ve İrlanda'nın büyükelçileriyle bakanlıkta bir görüşme yapıldığını söyledi.

BASIN MENSUPLARI İÇERİ SOKULARAK GÖRÜNTÜ ALDIRILDI

Bu kapsamda rehine aileleri tarafından dün akşam yayımlanan ve militanların kadın askerlere "tecavüz" niyeti imalarını içeren video, üç büyükelçiye zorla izlettirildi. İsrail Dışişleri Bakanlığı, seansa basın mensuplarını da alarak, İrlanda, İspanya, Norveç elçilerinin zorla film izlerken görüntülerinin medyada yayımlanmasını sağladı.

İSRAİL MEDYASI: ÖNCE VİDEO, SONRA FIRÇALAMA SEANSI

Video seansından sonra, İspanyol Ana Sálomon Pérez, Norveçli Per Egil Selvaag ve İrlandalı Sonya McGuinness'in üst düzey İsrailli diplomatlar tarafından "azarlanma" seansına alındığı belirtildi.

Üç elçinin videoyu izlemek zorunda bırakılıp ardından "fırçalanması" emrini veren İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz ise Fransa ziyaretinden ötürü 'engizisyonda' hazır bulunmadı.

İspanya, Norveç ve İrlanda başbakanları, dün yaptıkları açıklamada, Filistin'i, uluslararası hukuka ve ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına uygun şekilde 1967 sınırlarıyla 28 Mayıs'ta resmen tanıyacaklarını duyurmuştu. (Times of Israel, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar