İsrail, Gazze'de BM'ye ait okulu vurdu: Bir kişi öldü, 9 kişi yaralandı

İsrail, Gazze'de BM'ye ait okulu vurdu: Bir kişi öldü, 9 kişi yaralandı
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail, Gazze'de Birleşmiş Milletler ait bir okula saldırı düzenledi. BM, saldırıda bir kişi öldü, 9 kişi yaralandığını duyurdu.

Artı Gerçek - Birleşmiş Milletler (BM), İsrail'in yoğun saldırıları altındaki Gazze Şeridi'nin kuzeyinde BM'ye ait bir okulun doğrudan hedef alınması sonucu bir kişinin öldüğünü, 9 kişinin de yaralandığını açıkladı.

AA’da yer alan habere göre BM Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), X sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, "Gazze'nin kuzeyinde UNRWA'ya ait bir okul doğrudan hedef alındı; bir kişi öldü, okula sığınan 9 kişi yaralandı" denildi.

Gazze'de 7 Ekim'den bu yana UNRWA'ya ait 11 fırının saldırılarla yıkıldığı kaydedilen açıklamada, son 24 saatte bir UNRWA çalışanının daha öldürüldüğü belirtildi.

89 ÇALIŞAN ÖLDÜ

Açıklamada, Gazze Şeridi'nde öldürülen UNRWA çalışanları sayısının 89'a çıktığı aktarılarak, "Bu, Birleşmiş Milletler tarihinde, bir çatışmada öldürülen en yüksek BM yardım çalışanı sayısıdır" ifadesi kullanıldı.

Gazze Şeridi'nin orta kesimi ile güneydeki Han Yunus ve Refah bölgelerindeki UNRWA'ya ait 92 tesiste 565 bin yerinden edilen Gazzelinin bulunduğu bildirildi.

725 BİN FİLİSTİNLİ KALIYOR

İsrail makamlarının tahliye emri verdiği 12 Ekim'den önce Gazze Şeridi'nin kuzeyi ile Gazze kenti bölgelerindeki 57 UNRWA okulunda 160 bin yerinden edilen kişinin barındığı kaydedilen açıklamada, "UNRWA yerinden edilen kişilere yardım etmek veya korumak için bu barınaklara erişim sağlayamıyor. Bu kişilerin durumu ve ihtiyaçları hakkında bilgi sahibi değil" ifadelerine yer verildi.

Gazze Şeridi'nde 7 Ekim'den bu yana yaklaşık 1,5 milyon Filistinlinin yerinden edildiği aktarılan açıklamada, bunlardan 725 bin kişinin 149 UNRWA tesisinde barındığı kaydedildi.(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar