İsrail, kara harekatı hazırlıklarını yoğunlaştırdığı Refah'ın tahliyesine hazırlanıyor: Çadır kentler kuruldu

İsrail, kara harekatı hazırlıklarını yoğunlaştırdığı Refah'ın tahliyesine hazırlanıyor: Çadır kentler kuruldu
1.5 milyon Filistinlinin sığındığı Refah'ı işgal hazırlıklarını yoğunlaştıran İsrail'in 1 aylık tahliye süreci öngördüğü, en fazla yarım milyonu barındıracak çadır satın aldığı belirtildi. Han Yunus'ta kurulan çadır kentin uydu görüntüleri yayımlandı.

Artı Gerçek - İsrail'in 7 Ekim'den beri saldırdığı Gazze Şeridi'nde yerinden edilenlerin sığınmasıyla nüfusu 1.5 milyonu geçen en güneydeki, Mısır sınırındaki Refah'a kara harekatının eli kulağında olduğu belirtildi. Uluslararası toplumun "yeni soykırım" uyarılarını dikkate almayan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, tarihini belirlediğini söylediği Refah'a kara harekatı için hazırlıkları yoğunlaştırdı.

İsrail devlet televizyonu KAN'ın askeri kaynaklara dayandırdığı haberine göre İsrail ordusu çok yakında çok sayıda Filistinliyi tahliye etmek üzere Refah'ı karadan işgal için hazırlanıyor.

'1 MİLYONDAN FAZLA FİLİSTİNLİ GÜNEY VE ORTA KESİME GİDECEK'

Kanalın askeri yorumcusu İtay Blumental, "İsrail ordusunun planına göre Refah'taki 1 milyondan fazla Filistinliden bölgeden çıkıp Gazze Şeridi'nin güney ve orta kesiminde son zamanda hazırlanan barınaklara gitmesi istenecek" dedi.

HAN YUNUS'TA SON HAFTALARDA ÇADIR KENT KURULDU

Blumental, Refah'tan çıkacak Filistinliler için uluslararası yardım kuruluşları ve diğer devletlerin Gazze'nin güney ve orta kesiminde binlerce çadır hazırladığını belirtirken, programda Refah kenti ile Han Yunus arasında son haftalarda kurulmuş çadır kenti gösteren uydu fotoğrafları yayımlandı.

'BİR AYLIK TAHLİYE, AŞAMALI İLERLEME'

İsrail ordusunun Refah'a yönelik kara harekatı başlatmadan önce bölgedeki Filistinlilere bunun tebliğ edileceğini aktaran Blumental, İsrailli güvenlik yetkililerine göre Refah'tan tahliyenin 4-5 hafta süreceğini paylaştı. ABD ve adı belirtilmeyen bölge ülkelerine sunulan plana göre İsrail ordusunun Refah'ta ilerlemesinin aşamalı gerçekleşeceğini sözlerine ekledi.

'ABD İLE BİRLİKTE OPERASYON ODASI KURULACAK'

ABD'nin çekinceleri sebebiyle, İsrail ordusunun Refah planının 4 kez değiştirilerek revize edildiğini aktaran KAN, İsrail'in ABD ile birlikte operasyon odası kurma aşamasında olduğunu belirtti.

'REFAH'A GİR, AMA İRAN SALDIRISINI ABARTMA' ANLAŞMASI

Israel Hayom gazetesi, İran'ın 13 Nisan'da İsrail'e düzenlediği meşru müdafaa misillemesine İsrail'in 19 Nisan'da verdiği karşılığı sınırlı tutmasının, "ABD'nin Refah kara harekatına yönelik tutumunu yumuşatmasından" kaynaklandığı duyumunu yeniden gündeme getirdi.

'İSRAİL ORDUSU 10-12 KİŞİ KAPASİTELİ 40 BİN ÇADIR SATIN ALDI'

Reuters'e konuşan İsrail hükümeti kaynakları da ordunun gelecek haftalarda Refah'tan tahliye etmeyi planladığı Filistinli siviller için on binlerce çadır satın aldığını söyledi.

İsrailli kaynaklara göre İsrail Savunma Bakanlığı, Refah'tan çıkarılacak Filistinliler için her biri 10-12 kişi kapasiteli 40 bin çadır satın aldı.

Sosyal medyada dolaşan videoda Refah'a 5 kilometre mesafedeki Han Yunus'ta sıra sıra beyaz kare çadırların yükseldiğinin görüldüğünü belirten Reuters, uydu şirketi Maxar'dan 7 Nisan'da boş olan Han Yunus arazisinde çok sayıda çadır kampını gösteren görüntüler aldığını aktardı.

Netanyahu hükümetinin savaş kabinesinin sivillerin tahliyesini görüşmek üzere gelecek iki hafta içinde toplanmayı planladığını paylaşan kaynaklara göre tahliyenin yaklaşık bir ay sürmesi bekleniyor.

'NETANYAHU REFAH HAREKATINI ER YA DA GEÇ DÜZENLEYECEK'

Reuters'e konuşan Refah'taki Filistinliler "Nereye gideceğiz? Yolda ya da gittiğimiz yerde öldürülecek miyiz" sorularını yöneltti.

Reuters'in görüşüne başvurduğu Londra merkezli düşünce kuruluşu Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü'nün uluslararası güvenlik çalışmaları alanında kıdemli araştırmacısı H. A. Hellyer, Netanyahu'nun rehineleri kurtarmak ve tüm Hamas liderlerini öldürmek hedeflerine ulaşma konusunda baskı altında olduğundan Refah'a kara harekatını er ya da geç düzenleyeceğini söyledi.

'ÇOK SAYIDA CAN KAYBI KAÇINILMAZ'

"Bütün bunları çerçeveleme şekli nedeniyle Refah'ın işgali kaçınılmaz" diyen Hellyer, "Ancak herkesin kenti terk etmesi mümkün olmayacak. Dolayısıyla Netanyahu Refah'a asker sokarsa, çok sayıda kayıp olacak" vurgusunu yaptı.

MISIR: DEVASA KATLİAMLARA YOL AÇAR

Refah'taki Filistinlilerin Mısır'a tehciri riskiyle karşı karşıya olan Kahire, İsrail'i sınır kentine girmemesi konusunda uyardığını duyurdu. Mısır Devlet Enformasyon Hizmeti, böyle bir hareketin "devasa insan katliamlarına, kayıplara, geniş çapta yıkıma yol açacağını" söyledi. (AA, Reuters, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar