İsrail medyasına göre İsrail'in alt düzey diplomatları Türkiye'deki görevlerine geri döndü

İsrail medyasına göre İsrail'in alt düzey diplomatları Türkiye'deki görevlerine geri döndü
Hamas'ı destekleyen ve İsrail'le ticareti yasakladığını açıklayan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "diktatör" diyen Netanyahu hükümetinin çok sayıda alt düzey diplomatı Türkiye'ye geri gönderdiği, İsrail medyasına yansıdı.

Artı Gerçek - İsrailli haber sitesi Ynet, Gazze Savaşı'na Ankara'nın tepkisi yüzünden iki ülke ilişkilerinin yeniden bozulmasına rağmen, İsrail'in çok sayıda alt düzey diplomatının Türkiye'ye geri gönderildiğini duyurdu.

Haberde İsrail'in Ankara Büyükelçisi Irit Lillian'ın Ankara'ya dönmediği belirtildi.

Haberle ilgili The Times of Israel sitesinin görüş aldığı bir diplomat, "Gerçekten de orada diplomatik mevcudiyet devam ettiriliyor" dedi.

İSRAİL'LE TİCARETİN YASAKLANMASI TARTIŞMASI

Hamas'ı Kuvayi Milliye ile kıyaslayan ve siyasi liderlerini Dolmabahçe Sarayı'nda ağırlayan AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçim yenilgisinin ardından, nisanda İsrail'e ihracatı 54 üründe kısıtlama, mayısta İsrail'le ticareti ihracat ve ithalatın tüm ürünlerini kapsayacak şekilde durdurma kararlarını açıklamıştı.

Bunlarla ilgili Erdoğan'ı "diktatör" diye nitelediği sert açıklamalar yapan İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, 9 Mayıs'ta Ankara'nın İsrail'le ticaret yasağından çark ettiğini iddia etti.

İYİ Parti Uluslararası İlişkiler Başkanı, emekli büyükelçi Ahmet Erozan da yasağın "ticari bağlantı yapmış firmalar açısından üç ay süreyle ve ticaretin üçüncü ülkeler üzerinden yapılması kaydıyla kaldırıldığı" iddiasında bulundu.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Katz'ın iddiasına, "İsrail Dışişleri Bakanı’nın açıklamaları kesinlikle hayal ürünü olup, gerçekle hiçbir ilgisi yoktur" yanıtını verdi. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar