İsrail ordusu Gazze'deki hastane ve ambulanslara 'meşru hedef' dedi

İsrail ordusu Gazze'deki hastane ve ambulanslara 'meşru hedef' dedi
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail ordusu, Gazze'de ambulans ve hastanelerin "meşru hedef" olduğunu ileri süren bir paylaşım yaptı. Paylaşım, tepkiler üzerine silindi.

Artı Gerçek - Gazze'de 7 Ekim'den beri ayrım gözetmeden düzenlediği saldırılarda son üç gündür hastaneleri hedef alan İsrail ordusu, Hamas tarafından kullanılmaları iddiasıyla ambulans ve hastanelerin "meşru hedef" olduğunu savunan bir paylaşım yaptı. Paylaşım, tepkiler üzerine silindi.

İsrail ordusunun resmi X hesabından bugün yapılan paylaşımda, "Ambulansların acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan hastaları taşımak için kullanıldığını ve hastanelerin de hastaların tıbbi müdahale için gittiği kurumlar olduğunu biliyoruz. Değil mi?" denilerek şu ifadeler kullanıldı:

"Hamas açısından, sivil gibi gizlenebilmeleri için ambulanslar üyelerini ve silahlarını taşımak için kullanılıyor ve hastaneler de esasında terörist altyapılar... pek de tıbbi amaçlı değil... Bu uluslararası hukuka aykırı ve bu yerleri meşru askeri hedefler haline getiriyor."

israil4.jpg

Gazze'yi havadan bombalamaya devam eden ve karadan da ikiye yaran İsrail ordusu, cuma gününden bu yana saldırılarını bölgenin kuzeyindeki hastanelerin çevresinde yoğunlaştırdı. İsrail, Hamas'ın hastanelerdeki hastaları ve buralara sığınan sivilleri canlı kalkan olarak olarak kullandığını savunuyor. Hamas ise İsrail'in kanıt gösteremediği bu iddiayı reddediyor.

İsrail ateşkes çağrılarını reddederken, Şifa Hastanesi'ndeki abluka nedeniyle cumartesi günü elektrik kesildi ve kurum, hastane olarak hizmet vermeyi durdurdu. Gazze'deki Sağlık Bakanlığı'nın sözcüsü Eşref Kudra, bu sabah yaptığı açıklamada son üç günde hastanede en az 32 hastanın öldüğünü söyledi. Kudra, bu kişilerin üçünün prematüre bebek olduğunu belirtti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar