İsrail'e misilleme yapan İran: Mesele sonuçlandı sayılır

İran, Şam'daki elçiliğine İsrail tarafından düzenlenen saldırıya karşı beklenen misillemesini SİHA'larla başlattı. Tahran'ın BM misyonu, misillemenin tamamlandığını duyurarak İsrail'i uyardı. Bazı İran SİHA'ları ise ABD tarafından düşürüldü.

Artı Gerçek - İran, Suriye'nin başkenti Şam'daki Büyükelçilik yerleşkesine 1 Nisan günü İsrail tarafından düzenlenen hava saldırısına karşı beklenen misillemesini başlattı. İlk olarak Amerikan basınının ve İsrail ordusunun duyurduğu habere, İran Devrim Muhafızları'ndan da teyit geldi. Devrim Muhafızları, İsrail'e çok sayıda SİHA ve füze ile misilleme düzenlendiğini açıkladı.

KUDÜS VE GÜNEY KENTLERİNDE SİREN SESLERİ

İsrail ordusu İran SİHA'larının ülkeye birkaç saat içinde ulaşacağını duyururken, ilk sirenler TSİ 01:48 sularında çaldı. İsrail medyasına göre ilk sirenler güneydeki Berşeba, Dimona ve Nevatim'de siren harekete geçerken, hava savunma sistemi Demir Kubbe'nin devreye girmesiyle Kudüs'te de siren ve patlama sesleri duyuldu.

10 YAŞINDAKİ BİR ÇOCUK YARALANDI

İran'ın misillemesi sırasında İsrail'in güneyindeki Arad kentinde bulunan bir Bedevi kasabasına şarapnel düşmesi sonucu 10 yaşındaki bir çocuk ağır yaralandı. Times of Israel gazetesi, olayın, kasaba üzerinde bir İHA'nın hava savunma sistemi tarafından imha edilmesi sırasında yaşandığını duyurdu.

İsrail devlet televizyonu Kann da, Ürdün'ün kuzeyinde bir İHA'ya müdahale sırasında yangın çıktığını duyurdu.

ABD'DEN ELÇİLİK ÇALIŞANLARINA ÇAĞRI

ABD'nin İsrail Büyükelçiliği, ülkedeki bütün Amerikan hükümeti çalışanlarına bir sonraki açıklamaya kadar bulundukları yerden ayrılmama talimatı verdi.

'ABD DEVREYE GİRDİ' İDDİASI

İsrail televizyonu Kanal 12 İHA'lardan bazılarının Irak-Suriye sınırındaki bölgelerde Amerikan ve İngiliz askeri uçakları tarafından düşürüldüğünü ileri sürdü.

İRAN: BM ŞARTI DAHİLİNDE HAREKET ETTİK, KONU KAPANDI

İran Birleşmiş Milletler Misyonu'ndan ise dikkat çekici bir açıklama geldi. Sosyal medyadan yapılan açıklamada, "İran'ın, BM Şartı'nın meşru müdafaa ile ilgili 51'inci maddesi çerçevesinde düzenlenen askeri eylemi, Siyonist rejimin Şam'daki diplomatik yerleşkemize karşı saldırganlığına yanıt olarak düzenlendi. Mesele hallolmuş sayılabilir. Fakat İsrail rejimi bir diğer hata yaparsa, İran'ın yanıtı ciddi şekilde daha ağır olacaktır" denildi.

İran Dışişleri Bakanlığı da, İsrail'i karşı saldırı konusunda uyardı. Açıklamada, "Tahran, herhangi bir askeri saldırganlığa karşı meşru çıkarlarını korumak için daha fazla savunma önlemi almakta tereddüt etmeyecektir" ifadeleri kullanıldı.


İran'ın misillemesine dair gelişmeler şöyle:

DEVRİM MUHAFIZLARI: İHA VE FÜZELERLE SALDIRI BAŞLATTIK

Devrim Muhafızları'ndan yapılan açıklamada, "İsrail'de belirli noktaların insansız hava araçları ve füzelerle hedef alındığı" belirtildi. İngilizce yayın yapan İran devlet kanalı Press TV'ye konuşan kaynaklar da, Devrim Muhafızları'nın İsrail'deki hedeflere karşı kapsamlı bir insansız hava aracı saldırısı başlattığını söyledi.

iran-kutlama.jpg İran'ın başkenti Tahran'da, ABD'nin suikast düzenlediği eski Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin fotoğrafının da taşındığı kutlamalar yapıldı.

İRAN SAVUNMA BAKANINDAN BÖLGE ÜLKELERİNE UYARI

İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Muhammed Rıza Aştiyani ise İsrail'in kendilerine yönelik olası karşı saldırısı konusunda bölge ülkelerini uyardı. Mehr ajansının aktardığına göre Aştiyani, "İsrail'in İran'a herhangi bir saldırısı için hava sahasını veya topraklarını açan her ülke Tahran'dan güçlü bir karşılık alacaktır" dedi.

'İLK BALİSTİK FÜZE DALGASI BAŞLATILDI'

İran devlet ajansı IRNA'ya konuşan bir kaynak "Tahran'ın İsrail'e karşı ilk balistik füze dalgasını başlattığını" söyledi.

İRAN'IN BM MİSYONUNDAN 'KONU SONUÇLANDI' AÇIKLAMASI

Tahran yönetiminin Birleşmiş Milletler Misyonu'ndan yapılan açıklamadaysa, misilleme hakkında şu ifadeler kullanıldı: "İran'ın askeri eylemi, İsrail'in Şam'daki diplomatik yerleşkeye karşı saldırganlığına yanıt olarak düzenlendi. Mesele sonuçlanmış sayılabilir."

Açıklamada, "İsrail rejimi bir diğer hata yaparsa, İran'ın yanıtı ciddi şekilde daha ağır olacaktır" denildi; Washington'a da "Bu, İran ile İsrail arasında bir ihtilaf. ABD uzak durmalı" diye seslenildi.

İSRAİL ORDUSU: 100'DEN FAZLA PATLAYICI YÜKLÜ İHA GÖNDERİLDİ

İsrail ordusundan İran'ın misillemesine dair yapılan açıklamada, Tahran'ın ülkeye çok sayıda insansız hava aracı yolladığı ve İHA salvosunun İsrail'e ulaşmasının birkaç saat süreceği belirtildi. Tehdit altındaki noktalarda sirenlerin çalacağını aktaran İsrail ordusu, şu ana dek 100'den fazla patlayıcı yüklü İHA gönderildiğinin tespit edildiğini duyurdu. İsrail ordusu, salvoya seyir füzelerinin dahil olduğuna dair iddiaları teyit etmedi.

'SALDIRI İRAN TOPRAKLARINDAN DÜZENLENDİ'

Resmi açıklamada, misillemenin doğrudan İran topraklarından İsrail'e yönelik düzenlendiği yönündeki ayrıntı da dikkat çekti.

'IRAK'TAN DA FÜZE ATILDI' İDDİASI

ABC News sitesine konuşan İsrailli kaynaklar ise Irak topraklarından da İsrail'e seyir füzesi fırlatıldığını ileri sürdü. El Arabiya televizyonu da, "ABD'nin Irak ve Suriye üzerinde İHA'lara müdahale ettiğini" ileri sürdü.

HİZBULLAH: İSRAİL'E ONLARCA ROKET ATTIK

İran'ın Lübnan'daki müttefiki Hizbullah da, İsrail ordusunun işgal altında tuttuğu Golan Tepeleri'ndeki üssüne onlarca roket attığını duyurdu. Times of Israel gazetesi, İsrail'in kuzeyindeki Snir yerleşiminde sirenlerin çaldığını yazdı.

NETANYAHU'DAN VİDEOLU AÇIKLAMA

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise İran'ın misillemesinin başladığı dakikalarda yayınlanan videolu açıklamasında, "İsrail'in doğrudan bir saldırıya hazır olduğunu ve aynı şekilde karşılık vereceğini" söyledi. Netanyahu, ABD, İngiltere, Fransa’nın yanı sıra birçok ülkenin İsrail’in yanında durduğunu savunarak “Net bir ilke belirledim. Kim bize zarar verirse, biz de onlara zarar vereceğiz. Kendimizi her türlü tehdide karşı savunacağız ve bunu sakince, kararlılıkla yapacağız” ifadelerini kullandı.

Netanyahu'nun, Tel Aviv'de savaş kabinesini topladığı da açıklandı.

netanyahu-iran-savas-kabinesi.jpg

'BAZI FÜZE VE İHA'LAR ÜRDÜN VE SURİYE ÜZERİNDE DÜŞÜRÜLDÜ'

İsrail televizyonu Kanal 12, İran saldırısında yaklaşık 100 İHA ve seyir füzesi kullanıldığını, bunların bazılarının Suriye veya Ürdün üzerinde düşürüldüğünü ileri sürdü.

'ABD VE İNGİLTERE DE MÜDAHİL OLDU'

Kanal 12'nin iddiasına göre, İHA'ların bazılarının düşürülmesine ABD ve İngiltere'nin savaş uçakları da müdahil oldu. İddiaya göre, Amerikan ve İngiliz askeri uçakları, İran İHA'larının bazılarını Irak-Suriye sınırındaki bölgelerde düşürdü.

'SÜLEYMANİYE ÜZERİNDE İHA'LAR GÖRÜLDÜ'

Reuters ajansına konuşan üç güvenlik kaynağı ise Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin Süleymaniye bölgesi üzerinde, İran yönünden gelen bir dizi İHA'nın görüldüğünü söyledi.

IRAK VE LÜBNAN HAVA SAHALARINI KAPATTI

İran misillemesinin başladığı haberinin ardından, Irak ve Lübnan'ın hava sahalarını tüm uçuşlara kapattığı açıklandı.

ÜRDÜN, OHAL İDDİASINI YALANLADI

Ürdün hükümetinin hava sahasını kapattığı ve olağanüstü hal kararı aldığı iddiası ise ulaştırma bakanlığı tarafından yalanlandı.

SURİYE DE TEYAKKUZDA

Bölgesel tırmanış nedeniyle, İsrail'in komşusu ve İran'ın yakın müttefiki Suriye'de de teyakkuza geçildi. Suriye devlet ajansı SANA'ya konuşan ordu kaynakları, başkent Şam çevresindeki ve önemli üslerdeki Rus yapımı Pantsir hava savunma sistemlerinin yüksek seviyede alarma geçirildiğini söyledi.

BIDEN ULUSAL GÜVENLİK KONSEYİ İLE TOPLANDI

Saldırının hemen öncesinde ABD Başkanı Joe Biden'ın hafta sonu tatilini yarıda keserek Washington'a döneceği açıklanmıştı. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Biden'ın ulusal güvenlik yetkilileri ile görüştüğü belirtildi.

Gelişmeleri ulusal güvenlik ekibiyle Beyaz Saray'daki Durum Odası'ndan takip eden Biden, "İran ve onun uzantılarının tehditlerine karşı İsrail'in güvenliği konusundaki taahhüdümüz sarsılmaz" açıklaması yaptı.

Çok sayıda Avrupa ülkesinden ise İran'a kınama, İsrail'e destek açıklamaları geldi. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar