İsrail ordusu kaynakları: Refah Sınır Kapısı'nda Mısır askerleri ateş açtı, çıkan çatışmada bir Mısırlı öldü

İsrail ordusu kaynakları: Refah Sınır Kapısı'nda Mısır askerleri ateş açtı, çıkan çatışmada bir Mısırlı öldü
İsrail'le ilk barış anlaşması imzalayan Arap ülkesi olan Mısır'da Refah geriliminin tavan yapmasıyla sınır kapısında İsrail ile Mısır askerleri arasında silahlı çatışma çıktı.

Artı Gerçek - İsrail'in 6 Mayıs'ta kara harekatı başlattığı Gazze Şeridi'nin en güneyinde, Mısır sınırındaki Refah'ta ilk iş ele geçirdiği sınır kapısında Mısır'la çatışmaya girdiği belirtildi. Haaretz ve Ynet'e konuşan İsrail ordusu kaynakları, ilk ateş eden tarafın Mısır askerleri olduğunu, İsrail askerlerinin karşılık vermesiyle çıkan çatışmada bir Mısır askerinin öldüğünü, bir dizi Mısır askerinin yaralandığını söyledi. İsrail cephesinde ölü-yaralı olmadığı belirtildi.

'İSRAİL'İN REFAH KATLİAMI, MISIR ASKERLERİNİ ÖFKELENDİRDİ'

İngilizce yayın yapan Mısır gazetesi Daily News Egypt'in haberinde, İsrail'in dün gece Refah'ta Filistinli mültecilerin çadırlarına düzenlediği bombardımanda kadınlarla çocukları öldürmesinden "Mısır askerlerinin etkilendiği" iddia edildi. En az 45 Filistinlinin öldüğü saldırıda çocukların bedenlerinin tanınmaz halde olduğu, çadırların alev almasıyla bazı kurbanların yanarak öldüğü haberleri gelmişti.

İKİ TARAF DA OLAYI SORUŞTURUYOR

İsrail ordusu, Refah Sınır Kapısı'nda Mısır'la çatışma haberleriyle ilgili "Mısır sınırında yaşanan silahlı saldırı olayı soruşturuluyor, Mısır tarafıyla diyalog yürütülüyor" açıklamasını yaptı. Mısır ordusu, "Refah sınırında bir kişinin ölümüne yol açan çatışmanın soruşturulduğunu" duyurdu.

45 YILLIK BARIŞ TEHLİKEDE

İsrail ordusunun Refah Sınır Kapısı'nı işgali, daha önce dört savaşa imza atmış Mısır ile İsrail arasındaki gerilimi artırdı ve 45 yıllık barışı tehdit etti. İsrail'in öncesinde Mısır'la operasyonel koordinasyona girmeden Refah Sınır Kapısı'nın Filistin tarafını ele geçirmesi, güvenlik konularında genellikle Yahudi devletiyle yakın işbirliği içinde yapan Kahire'yi kızdırdı.

SINIR KAPISINDA İSRAİL İŞGALİNİ MEŞRULAŞTIRMAMA TAVRI

İsrail'in Refah işgaline başlamasından bir hafta sonra kuzeydoğu Sina'daki Gazze sınırına ilave zırhlı personel taşıyıcılar ve askerler konuşlandıran Kahire, Refah Sınır Kapısı'nın işletilmesinin yalnızca Mısır-Filistin meselesi olduğunu söyleyerek İsrail ordusu geri çekilene kadar kapının Mısır tarafını geçişlere açmayı reddetti. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar