İsrail Pandora'nın Kutusu'nu açtı: İran ilk kez nükleer silah geliştirebileceğine işaret etti

İsrail Pandora'nın Kutusu'nu açtı: İran ilk kez nükleer silah geliştirebileceğine işaret etti
Devrim Muhafızları'nın Nükleer Merkezleri Koruma Birlikleri Komutanı, İsrail'in İran'ın nükleer tesislerine saldırma tehditleri karşısında, silah geliştirmemeye yönelik nükleer doktrinden sapabileceklerini belirtti.

Artı Gerçek - İran'ın Suriye Büyükelçiliği yerleşkesine hava saldırısı düzenlemesi sonrası Tahran'ın Gerçek Vaat Operasyonu'na uğrayan İsrail'in yanıt verme kararı alması üzerine karşı taraf nükleer silah kartını çıkardı.

1 Nisan büyükelçilik saldırısına misilleme olarak meşru müdafaa normları çerçevesinde 13 Nisan'da ilk kez İsrail'e saldıran İran'dan bir ilk daha geldi. Tüm İsrail hükümetlerinin ve bazı ABD yönetimlerinin -istihbarat raporlarının tersini söylemesine rağmen- nükleer silah peşinde koştuğu iddiası üzerinden zaman zaman vurmakla tehdit ettiği Tahran, bugüne dek nükleer silah geliştirme gibi bir niyetinin olmadığını beyan etmişti.

'İLAN EDİLEN NÜKLEER POLİTİKADA REVİZYON MÜMKÜN'

Ancak İsrail'in karşı saldırı kararı aldığı yönünde açıklamalar gelmesinin ardından, Devrim Muhafızları, İran'ın nükleer doktrinini değiştirebileceği uyarısını yaptı.

Devrim Muhafızları Nükleer Merkezleri Koruma Birlikleri Komutanı Tuğgeneral Ahmed Haktaleb, "Siyonist rejimin İran'ın nükleer tesislerine yönelik tehdidi, ilan edilen nükleer politika ve düşüncelerin revize edilmesini ve bunlardan sapmayı mümkün kılmaktadır" dedi.

'ULUSLARARASI HUKUKA GÖRE NÜKLEER TESİSE SALDIRILMAMALI'

"Uluslararası protokol ve standartlar ile BM'ye bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun kural ve düzenlemelerine göre tüm ülkelerin nükleer tesislere saldırması engellenmiştir" hatırlatmasını yapan Haktaleb, "Aynı zamanda İran İslam Cumhuriyeti de başından beri bu tehditlerle mücadele etmeye her zaman hazır olmuştur" diye ekledi.

'BİZ DE İSRAİL'İN NÜKLEER TESİSLERİNİ VURURUZ'

"Siyonist düşmanın tüm nükleer merkezlerini hedef almak için gerekli bilgilere sahip olduklarını" söyleyen Devrim Muhafızları komutanı, "Olası eylemlerine yanıt vermek için eller, belirlenen hedefleri yok edecek güçlü füzeleri ateşlemenin tetiğinde" tehdidinde bulundu. "Siyonist rejim, İran'ın nükleer tesislerine karşı harekete geçmek istediği takdirde, kesinlikle bizim tepkimizle karşı karşıya kalacak ve nükleer merkezleri gelişmiş silahlarımızın hedefi olacak" diye altını çizdi.

HAMANEY'İN NÜKLEER SİLAHI YASAKLAYAN FETVASI VAR

İran'ın nükleer programı konusunda son söz, Dini Lider Ayetullah Ali Hamaney'e ait. 2000'lerin başında nükleer silah geliştirilmesini yasaklayan fetva çıkaran Hamaney, 2019'da "Nükleer bomba üretip stoklamak yanlıştır ve kullanmak haramdır... Nükleer teknolojiye sahip olmamıza rağmen, İran bundan kesinlikle kaçınmıştır" demişti.

İSRAİL, ULUSLARARASI NÜKLEER REJİMİN 'HAYDUTLARINDAN'

Ortadoğu'nun nükleer silah sahibi tek ülkesi olan İsrail, BM'nin ilgili sözleşmelerine taraf olmayıp nükleer tesislerini denetime açmayarak programını gizli tutuyor. İran ise BM'nin ilgili sözleşmelerine taraf ve zaman zaman pürüz yaşansa da Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile işbirliği yaparak nükleer tesislerini denetime açıyor. Ancak UAEK,13 Nisan'da İsrail'e misillemede bulunmasının ardından, İran'ın tüm nükleer tesislerini güvenlik gerekçesiyle kapattığını duyurdu.

İRAN, EKİMDEN BERİ YÜZDE 60 ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ URANYUM STOKUNU AZALTTI

Oysa 27 Şubat'ta UAEK'nın gizli İran raporunu haberleştiren CNN, rapora göre İran'ın ekimden beri (Hamas'ın 7 Ekim 2023 İsrail saldırısı sonrası) silah sınıfına yakın uranyum stokunu azalttığını duyurmuştu. Buna göre İran, ekim ayında UAEK tarafından belgelenen en yüksek seviye olan yaklaşık yüzde 60 oranında zenginleştirilmiş 128.3 kilogram uranyuma sahipti. Şubat ayı itibarıyla bu stok 121.5 kilograma düştü. İran, stokunun 31.8 kilogramını çok daha düşük bir seviyeye, yaklaşık yüzde 2'ye kadar zenginleştirilmiş uranyumla karıştırarak silah sınıfına yakın uranyum miktarını azalttı. Aynı zamanda İran, yüzde 20'ye kadar zenginleştirilmiş uranyum stoku istikrarlı şekilde artırıp ekim ayındaki 567.1 kilogramı şubat ayında 712.2 kilograma çıkardı.

Silahların Kontrolü ve Yayılmasını Önleme Merkezi'ne göre silah sınıfı uranyumun genellikle yüzde 90'ın üzerinde zenginleştirilmiş olması gerekiyor. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar