İsrail, 'Sayılardan ibaret değiliz' projesinin kurucusu olan Filistinli şair Rıfat Alareer'i öldürdü

İsrail, 'Sayılardan ibaret değiliz' projesinin kurucusu olan Filistinli şair Rıfat Alareer'i öldürdü
Gazze'deki Filistinlilerin hikayelerini anlatan "Sayılardan ibaret değiliz” projesinin kurucusu olan şair Rıfat Alareer, İsrail'in dün geceki hava saldırılarında öldürüldü. Alareer, "Gazze'den çıkış yok. Ne yapmalıyız? İntihar mı etmeliyiz?" demişti.

Artı Gerçek - İsrail'in Gazze'deki ayrım gözetmeyen saldırılarında öldürdüğü Filistinlilerin hayat hikayelerini anlatan "Sayılardan ibaret değiliz” projesinin kurucusu, yazar ve şair Rıfat Alareer'in, son saldırılarda hayatını kaybedenler arasında yer aldığı açıklandı. Gazze İslam Üniversitesi'nde İngiliz dili ve edebiyatı profesörü olan Alareer'in, ailesi ile birlikte öldüğü açıklandı.

'BİRLİKTE ÇİLEK TOPLAMAYI ÇOK SEVERDİK'

Gazzeli şair Mosab Abu Toha, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Kalbim kırık; dostum ve meslektaşım Refaat Alareer birkaç dakika önce ailesi ile birlikte öldürüldü. Buna inanmak istemiyorum. Birlikte çilek toplamayı çok severdik" dedi.

Yazar ve gazeteci Remzi Baroud da, "Huzur içinde uyu Refaat Alareer. Senin bilgeliğin bizi bugün ve sonsuza dek yönlendirmeye devam edecek" mesajını paylaştı.

'ÖLMEM GEREKİYORSA, BU UMUT OLSUN'

Fransız haber ajansı AFP'ye göre, Alareer, İsrail'in kara harekâtını başlatması sonrasında Gazze'nin kuzeyini terk etmeyi reddetmişti. Filistinli şair, X hesabından paylaştığı bir şiirde "Eğer benim ölmem gerekiyorsa, sen yaşamalısın; benim hikayemi anlatmak için" ve "Benim ölmem gerekiyorsa, bu umut getirsin, bu bir masal olsun" gibi dizeleri bulunan bir şiir paylaşmıştı. Alareer, son söyleşilerinden birinde de "Gazze'den çıkış yok. Ne yapmalıyız? Boğulmalı mıyız? Toplu olarak intihar mı etmeliyiz? Bunu yapmayacağız" demişti.

Alareer'in İsviçre merkezli Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi ile ortak yürüttüğü "Sayılardan ibaret değiliz" (We Are Not Numbers) projesi, Gazze'deki insani krizi ve İsrail'in öldürdüğü insanların hayat hikayelerini dünyaya duyurmayı amaçlıyor. Proje kapsamında, Gazze'deki yazarlar ile yurtdışındaki bazı danışmanlar eşleştirilerek, hikayelerin ve deneyimlerin İngilizce olarak aktarılması hedefleniyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar