İsrail ve Sudan anlaştı, Sudan 'Terörü Destekleyen Ülkeler' listesinden çıkarıldı

İsrail ve Sudan anlaştı, Sudan 'Terörü Destekleyen Ülkeler' listesinden çıkarıldı
Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Ekim 2020 03:44
A+ A-
ABD Başkanı Trump, İsrail ve Sudan'ın 'ilişkileri normalleştirme' konusunda anlaştıklarını duyururken, Sudan'ı 'Terörü Destekleyen Ülkeler' listesinden çıkaran kararı imzaladı.

İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn'in ardından Sudan ile de ilişkilerini "normalleştirecek". ABD Başkanı Donald Trump, İsrail ile Sudan'ın "ilişkileri normalleştirme" konusunda anlaştıklarını duyurdu.

Üç ülke tarafından yapılan ortak açıklamada, "Liderler, Sudan ve İsrail arasındaki ilişkilerin normalleşmesi ve ulusları arasındaki savaş durumunu sona erdirme konusunda anlaştılar" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, ayrıca İsrail ve Sudan'ın ekonomik ve ticari ilişkileri başlatarak, ilk olarak tarıma odaklanacakları belirtildi. İsrail ile barış yapmak için bekleyen en az 5 ülke daha olduğunu belirten Trump, bu ülkelerden birinin de Suudi Arabistan olduğunu söyledi.

TELEFON GÖRÜŞMESİNDE YAPILDI

Trump anlaşmayı, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Sudan Başbakanı Abdalla Hamdok ve Geçiş Konseyi Başkanı Abdül Fettah el-Burhan ile telefon görüşmesinde yaptı. 

Trump geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Sudan'ı 335 milyon dolar ödemesi durumunda "Terörü Destekleyen Ülkeler" listesinden çıkaracağını ifade etmişti. Ardından Sudan Merkez Bankası Başkanı Mohamed al-Fatih Zainelabidine, Trump'ın saldırılarda hayatını kaybeden ABD'liler için talep ettiği ödemenin gerçekleştirildiğini duyurmuştu.

Trump dün, Sudan'ı "Terörü Destekleyen Ülkeler" listesinden çıkarılmasına dair kararı imzaladığını ve Kongre'ye bildirdiğini aktardı. Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, "onlarca yıllık izolasyondan çıkmaya çalışan" Sudan için bu kararın "önemli bir dönüm noktası" olduğu ifade edildi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar