İsrail'de Tel Aviv Emniyet Müdürü istifa etti, sokaklar karıştı: 14 yaralı

İsrail'de Tel Aviv Emniyet Müdürü istifa etti, sokaklar karıştı: 14 yaralı
İsrail'de görevden alınması aylar önce başsavcılık tarafından önlenen Tel Aviv Emniyet Müdü Ami Eshed, gördüğü baskıyı gerekçe göstererek istifa etti. Eshed, "Başım dik şekilde görevi devredeceğim" dedi.

Artı Gerçek - İsrail'in başkenti Tel Aviv Emniyet Müdürü Ami Eshed'in, aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir'den gördüğü baskıyı gerekçe göstererek istifa etmesi, başta Tel Aviv olmak üzere ülke genelinde protesto edildi.

Emniyet Müdürü Ami Eshed, istifasını açıkladığı basın toplantısında, "Kuralları, protokolleri, teşkilat yapısını ve kültürünü ihlal etmediği için bakanlığın beklentilerini karşılayamadığını" belirterek "İç savaşı önlemek için ağır bir bedel ödüyorum" dedi. Eshed, televizyonda yayınlanan istifa açıklamasında "Başım dik bir şekilde görevi devredeceğim" dedi.

Kendi ifadesiyle, orantısız güç kullanarak bu beklentileri kolayca karşılayabileceğini de ekleyen Ami Eshed, "Ayalon Otoyolu'nu kafaları kırmak ve kemikleri ezmek pahasına dakikalar içinde temizleyebilirdik. Her gösterinin sonunda Ichilov Hastanesi'nin acil servisini doldurabilirdik" ifadelerini kullandı. Daha önce Eshed'i görevden almaya çalışan Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir'in bu girişimi başsavcı tarafından engellenmişti. Ben-Gvir istifa haberinin ardından Twitter'dan açıklama yaparak Eshed'e tepki gösterdi. Ben-Gvir, Eshed'e bir sonraki seçimlerde "solcu bir partiden aday olmasını" tavsiye ederek, "Siyasi bir komiserin İsrail Polisi'nde üniformalı olarak görev yaptığını kanıtladığını" öne sürdü.

GÖREVİ BIRAKTI, 14 GÖSTERİCİ YARALANDI

Açıklamanın ardından binlerce İsrailli sokaklara döküldü. Ülke genelinde polisle göstericiler arasında çıkan çatışmalarda en az 25 kişi gözaltına alınırken 14 kişi de yaralandı. Göstericiler Tel Aviv'deki Ayalon Otoyolunu trafiğe kapattı. Televizyon ekranlarına yansıya görüntülerde kalabalığın arasına dalan bir aracın göstericiye çarptığı görüldü.

Hayfa ve diğer yerlerde de yollar kapatıldı. Kudüs, Beerşeba ve ülkenin dört bir yanındaki önemli otoyol kavşaklarında da gösteriler düzenlendi.

israil-1.jpg

Eylemlerde iki gösterici polisin tazyikli suyla müdahalesi sırasında gözünden yaralandı. Ichilov Hastanesi'nden yapılan açıklamada yaralılardan birinin görme yetisini kaybedebileceği belirtildi.

İSRAİL'DEKİ TARTIŞMALI YARGI DÜZENLEMESİ

Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak'ta Yüksek Mahkeme'nin yetkilerini sınırlandıran, yargının, hakimlerin seçimi üzerindeki etkisini azaltan ve yargı erkinin bağımsızlığını hedef alan bir 'yargı reformu' planladıklarını duyurmuştu. O tarihten bu yana ülkede her hafta cumartesi günü protestolar düzenlenmeye devam ediyor.

Ülkedeki en yüksek yargı merci olarak görev yapan İsrail Yüksek Mahkemesi, Meclis'in çıkardığı kanunları, anayasa taslağı olarak kabul edilen "temel yasalara" aykırılık gerekçesiyle bozma yetkisine sahip. Başbakan Binyamin Netanyahu hükümeti, açıkladığı yargı düzenlemesinde, Yüksek Mahkeme'nin, Meclis'in çıkardığı kanunları bozma yetkisinin büyük ölçüde elinden alınacağını belirtmiş ve gelen tepkiler üzerine düzenlemeyi 'ertelemişti'.

BENNY GANTZ'DAN 'KAN DÖKÜLMESİN' ÇAĞRISI

Eski İsrail Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı, Ulusal Birlik Partisi Başkanı Benny Gantz, Başbakan Binyamin Netanyahu'yu herhangi bir kan dökülmesinden sorumlu olacağı konusunda uyararak "Tüm tek taraflı yasaları durdurması ve Başkanlık Konutu'nda (yargı reformu) müzakerelerini yenilemesi" çağrısında bulundu. Gantz, "Demokrasi için değilse bile İsrail halkının birliği ve kan dökülmesini önlemek için" bunun yapılması gerektiğini söyledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar