İsrail'in çekildiği Nasır Hastanesi'ndeki toplu mezarlar: BM 'Çıplak ve ellerinin bağlı olması infaz işareti' dedi

İsrail'in çekildiği Nasır Hastanesi'ndeki toplu mezarlar: BM 'Çıplak ve ellerinin bağlı olması infaz işareti' dedi
BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri, Gazze'de İsrail baskınına uğrayan hastanelerdeki toplu mezarlardan "dehşete düştüklerini" açıklayıp soruşturma talep etti. Bazı naaşların çıplak ve elleri-ayaklarının bağlı olması üzerinden savaş suçu uyarısı yaptı.

Artı Gerçek - Gazze Şeridi'ne 7 Ekim'den beri saldıran İsrail ordusunun baskın düzenleyip katliam yaptıktan sonra çekilmesinin ardından toplu mezar keşfedilen hastaneler zincirine Nasır da katılırken, Birleşmiş Milletler'den (BM) bir dizi tepki geldi.

BM: DEHŞETE DÜŞTÜK

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, Gazze'deki Şifa ve Nasır hastanelerinin yıkıma uğratılması ve buralarda toplu mezarların keşfedilmesinden "dehşete düştüğünü" söyledi.

ULUSLARARASI BAĞIMSIZ SORUŞTURMA ÇAĞRISI

Katliamlar ve toplu mezarlarla ilgili "bağımsız, etkili ve şeffaf" soruşturma talep eden Türk, "hakim olan dokunulmazlık ve cezasızlık ortamı göz önüne alındığında, bunun uluslararası soruşturmacıları da içermesi gerektiğini" vurguladı.

SAVAŞ SUÇU UYARISI

"Hastaneler, uluslararası insancıl hukuk uyarınca çok özel koruma hakkına sahiptir" hatırlatması yapan BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri "Sivillerin, gözaltındakilerin ve savaş dışı diğer kişilerin kasıtlı öldürülmesi savaş suçudur" uyarısında bulundu.

İSRAİL ORDUSU: REHİNE ARIYORDUK

İsrail ordusu, Hamas savaşçılarının hastanelerde saklanması ve faaliyet göstermesi nedeniyle buralara operasyon düzenlemek zorunda kaldığını savunuyor. Ordu, Gazze'nin güneyindeki en büyük hastane olan ve Han Yunus'ta bulunan Nasır'daki toplu mezarlara, "İsrail askerleri bölgede gömülü bazı cesetleri çıkardı, aralarında İsrailli rehine bulunmadığından emin olmak için yapılan testlerin ardından yeniden gömdü" açıklamasını getirdi.

KAZILMAMIŞ 2 TOPLU MEZAR DAHA VAR

Nasır'da keşfedilen toplu mezarlardan birinden 51 ceset daha çıkarılmasıyla ölü sayısı 334'e yükseldi. Hamas'a bağlı Sivil Acil Yardım Hizmetleri, iki toplu mezar daha belirlendiğini, ama henüz bunların kazılmadığını belirtti.

HAMAS: BUNLAR YARGISIZ İNFAZ İZLERİ

Han Yunus Sivil Savunma Müdürü Albay Yemen Ebu Süleyman, bazı cesetlerin çırılçıplak soyulmuş, elleri-ayakları bağlı halde bulunduğunu, dolayısıyla “sahada yargısız infaz izleri olduğunu” iddia etti. Süleyman, "Diri diri mi gömüldüler yoksa infaz mı edildiler bilmiyoruz. Cesetlerin çoğu çürümüş durumda" dedi.

BM: ULUSLARARASI HUKUKUN CİDDİ İHLALİNİN GÖSTERGESİ

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani de Nasır Hastanesi'ndeki toplu mezardan çıkarılan ölülerin yargısız infaz kurbanı olabileceğine işaret etti:

"Bazılarının kıyafetlerinin çıkarılmış, ellerinin bağlı olması, elbette uluslararası insan hakları hukukunun ve uluslararası insani hukukun ciddi ihlalini gösteriyor."

'İÇLERİNDE KADINLARLA YAŞLILAR DA VAR'

Shamdasani, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin Şifa ve Nasır gibi hastanelerde bulunan cesetlerle ilgili Filistinli yetkililerden gelen ilave kanıtlar üzerinde çalıştığını aktardı. İçlerinde kadınlarla yaşlıların da olduğunu ve bazılarının çöp, atık, moloz yığınlarının altına gömüldüğünü belirten sözcü, "Daha fazla soruşturma lazım" çağrısı yaptı.

'ŞİFA'DA DA SİVİLLER İNFAZ EDİLDİ'

İsrail güçlerinin geçen ay Şifa'ya düzenlediği iki hafta süren baskının görgü tanıkları da sivillerin infaz edildiğini söylemişti. İsrail ordusunun "hastanelerin militan yuvası olduğu" iddiasını yalanlayan sağlık personeli ve Hamas'a göre İsrail askerleri, suçlarını örtbas etmek için cesetleri buldozerlerle derine gömüyor.

HAMAS: İSRAİL HASTANEYE BASKIN YAPTIĞI SIRADA HAYATTAYDILAR

Hamas hükümetinin Medya Ofisi Direktörü İsmail Sevabite, İsrail ordusunun Nasır için "daha önce gömülmüş Filistinleri çıkarıp test yapıp tekrar gömdükleri" açıklamasını reddetti. Reuters'e konuşan Sevabite, toplu mezarda bulunan ölülerin çoğunun, İsrail ordusunun Nasır Hastanesi'ne baskın yaptığı sırada hayatta olduğunu iddia ederek şöyle dedi:

"Bazı şehitlerin aileleri de hastane basılmadan önce yakınlarıyla temas halinde olduklarını doğruladı. Oğullarının şehit edilip defnedildiğini öğrenince şoke oldular."

TÜRK: SÜREKLİ KADIN ÇOCUK ÖLDÜRMEK SAVAŞLA AÇIKLANAMAZ

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, açıklamasında, İsrail güçlerinin son günlerde Gazze'nin en güneyindeki Refah kentine düzenlediği hava saldırılarında kadın ve çocukları öldürmesini de kınadı.

'GAZZE'DE HER 10 DAKİKADA BİR ÇOCUK ÖLÜYOR YA DA YARALANIYOR'

Gazzeli doktorların İsrail'in saldırısında kafasından vurularak ölen bir annenin rahmindeki bebeği kurtardıklarına dikkat çeken BM Komiseri "Ölmek üzere olan annesinin rahminden alınan prematüre bir çocuğun, bitişikteki iki evde 15 çocuk ve 5 kadının öldürülmesinin görüntüleri savaşın ötesindedir" diyerek ekledi:

"Gazze'de her 10 dakikada bir çocuk ölüyor ya da yaralanıyor. Savaş yasalarınca korunuyorlar, ama yine de en büyük bedeli orantısız şekilde ödüyorlar." (News UN, Common Dreams, CNN, Reuters, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar